Tomáškův 2. měsíc

24. července 2010 v 22:43 | alenkas |  Památníček 1. rok

2. měsíc života

10. Červenec 2010,

Další měsíc nám utekl snad ještě rychleji než ten první a tak se vracím s Tomáškovým deníčkem. Dnes to jsou přesně 2 měsíce, kdy se Tomášek narodil a co se tedy stalo u nás za ten druhý měsíc nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g, obvod hlavičky 34 cm (narozen v 37+3tt.)
Váha a délka při propuštění z porodnice (4 dny): 2640 g, 47 cm
Váha a délka v 6 týdnech: 3990 g, 52 cm, obvod hlavičky 38 cm
Váha a délka ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Celkový přírustek váhy za 1 měsíc: 890 g
Celkový přírustek váhy za 2. měsíc: 970 g

Zdraví:
Tomášek má stále pupeční kýlu a dost mu hnisá pravé očičko. Na tu kýlu nám doktorka pás nepředepsala, prý v něm bývá takhle přes léto dost horko a většinou se prý tato kýla začne sama zatahovat v období, kdy si miminka začínají sedat, takže nemusíme mít strach, že by se to pořád jenom zhoršovalo. Tak jsem o ten pás tedy neusilovala - přece jen doktorka má mnohaletou praxi s miminky a má s tím daleko víc zkušeností, tak ji budu věřit.
Pokud se nám očičko nezlepší ani do měsíce, tak nás bude čekat ve 3 měsících průplach slzných kanálků.
Tomášek má stále tendenci stáčet hlavičku k levé straně, tak ho musím co nejvíc polohovat naopak, aby se mu nezkrátily svaly a neměl pak problém s páteří.

Typický den:
V tomto druhém měsíci už Tomášek přes den nespinkal tak hodně jako v 1. měsíci. Bohužel v 5 týdnech nás začalo trápit víc ublinkávání, takže většinu doby, co byl Tomášek vzhůru, tak křičel, protože ho to tlačilo v bříšku anebo si ublinkával skoro až do dalšího kojení. Ke konci 2. měsíce se ale toto ublinkávání trošku zlepšilo a pokud se opravdu moc nepřebumbá, tak si už ublinkne jen těsně po kojení anebo když se s ním moc hýbe.
Ale i přesto zabíral spánek většinu Tomáškova dne - dopoledne sice vydrží být vzhůru třeba 3 hodiny, ale po obědě většinou usíná a spinká i 3 hodiny v kuse do dalšího kojení. V podvečer bývá zase třeba dvě hodiny vzhůru a rozhlíží se po okolí a až po večerním koupání a nakojení usíná na delší dobu.

Nové dovednosti:
Tento měsíc byl pro Tomáška ve znamení objevování okolního světa a naučil se už tyto dovednosti:
- v 7 a půl týdnech se na mě začal Tomášekvědomě usmívat a usmívá se teď čím dál častěji, když na něho dělám opičky - a to je pro mě ta nejkrásnější odměna Smiling
- v poloze na bříšku zvedá hlavičku nad podložku, ale zatím jenom krátce - spíš občas hlavičku přetočí ze strany na stranu a na rovné podložce se mu moc zatím nelíbí pást. Zato když ho mám na hrudníku, tak to zvedá hlavičku krásně a zapírá se hezky o předloktí.
- sleduje chrastítko a otáčí za ním hlavu, když s ním chrastíme
- když ho držím ve svislé poloze u ramene, tak se zvědavě rozhlíží do okolí
- občas vydá taky jiný zvuk než jenom pláč - hlavně když má dobrou náladu, tak si začíná trošku broukat
- umí si sát svoje ručičky - tím mi dává najevo, že už má veliký hlad
- a ze všeho nejvíc ale umí křičet - a myslím, že tato dovednost ho bude provázet ještě hodně dlouho Smiling.

Stravovací režim a spánkový režim:
Na kojení se budí Tomášek sám - většinou to bývá přes den po 2,5 až 3 hodinách a v noci po 4 hodinách.
Jak se udělala velká vedra, tak se Tomášek budí častěji a má větší žízeň - tak mu vždycky mezi kojeními dám cucnout předního mlíčka na žízeň a je většinou po problému. Tak teď kojím občas i po hodině, ale to opravdu jenom chvilinku, aby mi zase neblinkal.

A co Honzík?
Honzík (26 měsíců) nám tento měsíc udělal velkou radost - konečně se naučil chodit čurat a občas i kakat na nočník, hurá Potlesk . Jak se udělalo konečně teplo, tak ho nechávám přes den pořád běhat nahatého a on si už většinou i sám na nočník doběhne. Občas se samozřejmě stávají nehody anebo mi přijde, že to dělá trošku ze vzdoru - to začne čurat uprostřed koupelny nebo kuchyně, dokonce se mi i párkrát vykadil ze stoje na koberec. Poslední dny nějak vůbec nechce kakat do nočníku, ale lépe se mu kaká vestoje kamkoliv jinam. I čurat se mu líbí vestoje a strefuje se přitom do nočníku. To se potom raduje, že se mu to povedlo Smiling.
Na Tomáška stále žárlí - snese, když Tomáška kojím, ale jakmile si chci malého pochovat trošku déle, tak to mu už vadí a začne nadávat, ať miminko položím do postýlky a musím se věnovat jemu. Nechce pochopit, že když miminko brečí, tak ho musím pochovat - to se hned na mě věší a chce taky chovat. Snažím se mu to vysvětlovat, ale zatím to není moc platné. Je to náš malý žárlivec v období vzdoru, což je asi ta nejhorší kombinace Sad. Občas mi jde ze všeho hlava kolem a jsem opravdu našim vděčná, když si Honzíka vezmou k sobě anebo s ním jdou na procházku.
Ale snad se to časem zlepší a z brášků budou velcí kamarádi Smiling. Aspoň v to doufám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama