Tomáškův 3. měsíc

15. září 2010 v 16:39 | alenkas |  Památníček 1. rok
Další měsíc nám utekl snad ještě rychleji než ty dva předchozí a dnes už slaví Tomášek 3 měsíce života - 10. 5. 10 ve 2:48 poprvé vykoukl na svět a dnes už je z něho tříměsíční kojenec
Tak co se stalo u nás za tento 3. měsíc nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (narozen v 37+3tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
V 11 týdnech : 5110 g , 58 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Celkový přírustek na váze za 1. měsíc: 890 g
Celkový přírustek na váze za 2. měsíc: 970 g
Celkový přírustek na váze za 3. měsíc: 880 g

Zdraví:
Tomášek má stále pupeční kýlu, ale když je v klidu, tak už je o trošku menší než byla ještě před měsícem. Tak aspoň malý pokrok je tu.
Pravé očičko nám hnisalo celých 12 týdnů a já už byla smířená s tím, že budeme muset ve 3 měsících na průplach slzných kanálků. A pak se stal asi zázrak a ze dne na den se mu očičko zlepšilo natolik, že už vůbec nehnisalo. Zatím se to tak drží, tak doufám, že už se nám to nezhorší.
Tento měsíc už nás tolik netrápilo bolení bříška - to jenom občas se nám Tomášek večer kroutil, ale teď už si umí hezky zaprdět a hlavně na bříšku už tráví víc času a to mu taky v prdících pomáhá.
Už asi měsíc nás trápí jedna věc - vzadu na krčku, na místě, kde většinu doby leží, se mu udělalo takové červené loupající se místečko, velké asi 2 cm. Doktorka nám říkala, že je to z toho, jak se potí a že to mám mazat mastičkou na opruzeniny. Tak jsem to mazala Weledou, kterou používám na zadeček, ale nijak se to nezlepšilo. Tak nám doktorka v 11 týdnech poradila Sudocrem a mažu to tedy touto mastičkou. Stejně jsem si ale nevšimla nějakého výraznějšího zlepšení.
Na čtvrteční kontrole 12. 8. ve 3 měsících doktorka usoudila, že jde nejspíš o nějaký ekzém a předepsala nám na to kortikoidovou mastičku. Tak snad to už pomůže.
Bohužel musíme na neurologii kvůli preferování levé strany a kvůli tomu, že nemá Tomášek ještě dostatečně zpevněné zádové a krční svaly a při pasení koníčků nedokáže dát sám ručičky pod sebe, musím mu je tam dávat sama a přidržovat mu zadeček, aby lépe zvedal hlavičku.
Kontrola s nožičkami na ortopedii nás čeká až 18. 8., tak sem potom dopíšu, jak jsme dopadli. Ale doufám, že bude vše v pořádku, už po šestinedělí jsme mohli přestat dávat široké balení.
Tady je odkaz na kontrolu u doktorky ve 3 měsících:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-ve-3-mesicich-d...

Typický den:
Den nám začíná okolo 7. hodiny ráno, kdy Tomáška nakojím. Pak se snažím věnovat na střídačku jemu i Honzíkovi anebo oběma najednou. Po obědě se snažím ukládat ke spánku Honzíka i Tomáška, abych měla taky trochu klidu.
Během dne už Tomášek tolik nekřičí, ale musíme mu věnovat čím dál víc pozornosti. Když si ho nevšímáme, tak to umí dát pěkně hlasitě najevo, že se mu to nelíbí.
Začala jsem ho dávat do houpacího lehátka a na zem rozkládám hrací dečku s brázdičkou. Musím ale přitom dávat velký pozor na Honzíka, který s brázdičkou divoce lomcuje a nejradši by si celou dečku zabral pro sebe a Tomáška by z ní vystrnadil. Stejně tak i s lehátkem. Když je v něm Tomášek, tak do něho chce i Honzík.
Když se vrací v podvečer domů taťka, tak se hned věnuje Honzíkovi a já mám víc času na Tomáška. Manžel pak s Honzíkem večeří, vykoupe ho a někdy i ukládá do postýlky, zatímco mezitím koupu a kojím Tomáška.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce se Tomášek naučil tyto dovednosti:
- v 10 týdnech (19. 7.) začal broukat a výskat při úsměvech
- v 10 týdnech pásl koníčky na mém hrudníku - opíral se o lokty a zvedal hlavičku. Na rovné podložce se mu ale ještě pást nechtělo.
- V 10,5 týdnech (23. 7.) si začal Tomášek cumlat ručičky a začalo ho to moc bavit
- Ve 12 týdnech (1. 8.) jsem se konečně dočkala pasení koníčků i na rovné podložce Smiling
- Směje se na nás čím dál častěji a vydává u toho spoustu různých zvuků jako je "gr, ge" apod.

Stravovací a spánkový režim ve 3 měsících:
Přes den se Tomášek budí na kojení po 2 až 3 hodinách - od 12 týdnů si začal procházet asi růstovým spurtíkem a začal vyžadovat kojení i častěji, třeba po 1,5 hodině. V noci se budí na kojení po 4 hodinách, výjimečně vydrží spát i 5 až 6 hodin, ale to bylo zatím asi dvakrát. V noci ho tedy kojím dvakrát - okolo půlnoci a pak okolo 4. hodiny ráno.
Tomášek se ráno budí okolo 7. hodiny. Po 2 hodinách bdění si dá během dopoledne jeden půlhodinový spánek a po obědě usíná tak na 2 až 3 hodiny. Od 15. do 17. hodiny bývá vzhůru a pak si ještě na půl hodinky zdřímne. Pak bývá většinou vzhůru od 18 hodin až do doby, než jde okolo 20. hodiny spinkat. Od 20 hodin spinká tak 4 až 5 hodin, pak ho nakojím a spinká další 4 hodiny. Od 5 do 7 hodin ráno ještě usne a pak už se definitivně probouzí.

A co Honzík?
Honzík už je velký kluk - 2. srpna oslavil už 27 měsíců, tedy 2 a čtvrt roku Smiling.
Vztah k Tomáškovi začíná mít Honzík občas i pěkný - mívá chvilky, kdy se s ním chce mazlit, pohladí ho, rád mu strká do pusinky dudlík a podává mi plínky. Taky se mu líbí, když může tlačit kočárek s miminkem. Tyto chvilky mě naplňují nadějí, že začíná mít brášku rád a že až trošku povyroste, že si spolu budou kluci rozumět a vyhrají si spolu.
Samozřejmě má stále žárlící chvíle - a těch je ještě hodně, takže ho musím pořád hlídat. Moc se mu nelíbí, když si chci Tomáška déle pochovat, to se na mě hned věší a chce, abych malého položila do postýlky a věnovala se jemu.
Dělá mi radost, že už krásně čurá i kaká do nočníku a přes den je v podstatě bez plínky. Po obědě mu už většinou plínku nedávám a on vydrží tento odpolední spánek bez počurání. Občas se to samozřejmě ještě stane, to když za ním hned po probuzení nepřijdu a neposadím ho na nočník, ale i tak je to šikulka. Na noc anebo když jdeme nakupovat mu plínku ještě dávám. Ale je to šikulka, už si i sám říká, že potřebuje čurat nebo kakat.
Taky už začíná krásně povídat - zopakuje po nás kdejaké slovíčko, umí si přesně vyžádat, co chce a co ne a moc dobře rozumí o čem se bavíme.
Jinak teď trošku bojuji s tím jeho obdobím vzdoru, což mi poslední dny hodně brnká na nervy. Ale ty chvilky, kdy je Honzík hodný a vidím, jak se začín hezky chovat k miminku, mi ty horší okamžiky vždycky vynahradí a já si uvědomím, jak strašně moc mám oba kluky ráda, i když občas zlobí Srdce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama