Tomáškův 4. měsíc

15. září 2010 v 16:43 | alenkas |  Památníček 1. rok
Jsou to už 4 měsíce, kdy se narodil náš Tomášek a já se vracím opět se zápisem do jeho deníčku. Tak co se tento měsíc stalo u nás nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
Celkový přírůstek na váze za 1. měsíc: 890 g
Celkový přírůstek na váze za 2. měsíc: 970 g
Celkový přírůstek na váze za 3. měsíc: 880 g
Celkový přírůstek na váze za 4. měsíc: 750 g

Zdraví:
Pupeční kýla se Tomáškovi krásně zmenšuje - když je v klidu, tak téměř není poznat, že ji měl. Jenom když víc brečí, tak mu malinko vystoupne, ale už je krásné oproti tomu, jak to měl ve 2 měsících.
Ekzém vzadu na krčku nás stále trápí i přesto, že ho mažeme 3 dny hormonální mastičkou a 6 dnů Sudocremem už skoro měsíc. Při mazání Locoidem se to vždycky trošku zlepší, ale pak po Sudocremu zase zhorší - začne se mu z toho olupovat kůžička a má to celé zarudlé.
Tento měsíc začala Tomáška trápit na hlavičce seboroická dermatitida - nahoře na hlavičce se mu udělaly velké žlutohnědé stroupky. Teď ve 4 měsících se mu to začíná trošku zlepšovat a po koupání mu jdou stroupky pěkně vyčesávat.
Na základě vyšetření na neurologii 19. 8. se snažíme pilně trénovat pasení koníčků, i když se to Tomáškovi moc nelíbí. Někdy pase krásně, ale někdy se mu nechce, zaboří hlavičku do podložky a vzteká se.
Odkaz na kontrolu u dětské doktorky 14. 9. :
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-ve-4-mesicich-fotky-z-rodi...

Typický den:
Den nám začíná okolo 7. hodiny ráno, kdy Tomáška nakojím. Pak se snažím věnovat na střídačku jemu i Honzíkovi anebo oběma najednou. Po obědě se snažím ukládat ke spánku Honzíka i Tomáška, abych měla taky trochu klidu.
Během dne si Tomášek začíná vyžadovat čím dál víc pozornosti. Když si ho nevšímáme, tak to umí dát pěkně hlasitě najevo, že se mu to nelíbí.
Tomášek se už vydrží zabavit určitou dobu i sám - hlavně po kojení mívá dobrou náladu a zkouší si svoje hlasivky v podobě všelijakých skřeků, zvuků a výskání Smiling. Spoustu času mu zabere i sledování svých ručiček. Když ho to přestane bavit, začne si hodně důrazně stěžovat, že chce naši společnost.
Když se vrací v podvečer domů taťka, tak se hned věnuje Honzíkovi a já mám víc času na Tomáška. Manžel pak s Honzíkem večeří, vykoupe ho a někdy i ukládá do postýlky, zatímco mezitím koupu a kojím Tomáška.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce se Tomášek naučil tyto dovednosti:
- ve 14 týdnech (16. 8.) jsem zaznamenala jeho první pokusy o přetočení se na levý bok - ale byly to opravdu jen pokusy, zatím se sám na bok nepřetočí ani teď ve 4 měsících
- v 15 týdnech (23. 8.) poprvé udržel krátce chrastítko špendlík, když jsem mu ho dala do ručičky
- v 16 týdnech (30. 8.) si začal Tomášek prohlížet svoje ručičky nebo špendlík, kterého držel v ruce
- v 17 týdnech (6. 9.) si spojuje Tomášek ručičky k sobě a snaží si nacpat celou pěst do pusinky, dokáže si sám vytáhnout dudlíka z pusinky a prohlíží si ho
- ve 4 měsících je jeho nejoblíbenější činností hra s ručičkami - prohlíží si je, pozoruje pohyb ručiček i prstíků
- občas sám uchopí hračku, kterou mu položím na hrudník a hned ji ocumlává
- ve 4 měsících se začíná smát nahlas

Stravovací a spánkový režim ve 4 měsících:
Tento měsíc jsme si prošli menším bojkotem kojení, kdy od 16 týdnů začal u kojení trošku zlobit - po 5 minutách se pouštěl a vztekal se. V noci naštěstí bumbal hezky. Trvalo to skoro 14 dnů a i teď si občas u prsa zazlobí, ale je to už lepší.
Teď během 4. měsíce, hlavně teď ke konci si asi začíná procházet růstovým spurtíkem, protože vyžaduje daleko víc kojení i během noci. Dřív se v noci budil po 4 až 5 hodinách, zato teď poslední týden se budí večer po 3 hodinách a od půlnoci po 2,5 hodinách. Přes den kojím tak po 2 hodinách, zatímco dřív mu stačilo po 3 hodinách. Možná i toto častější kojení ale přispělo k lepšímu přírustku na váze teď v druhé polovině měsíce. Za posledních 12 dnů mi přibral podle naší váhy 400 g, což je na toto období víc než pěkné Smiling.
Co se týče spánku, tak už máme naštěstí vytvořený určitý režim. Ráno se budí Tomášek okolo 7. hodiny, pak bývá většinou 2 až 2,5 hodiny vzhůru a okolo 9:30 si dá ještě půlhodinku spánku. Pak vydrží být vzhůru až do oběda a po poledni spí většinou tak 2 hodinky. Od 14 do 16 hodin bývá zase vzhůru a pak usíná tak na třičtvrtě hodiny. Od 17 do 19 hodin je vzhůru a nejdéle ve 20 hodin, spíš v 19:30 usíná. Pak se budí okolo 22:30, v 1:00, ve 3:30 a mezi 6:30 až 7:00 vstává. V noci ho nakojím a naštěstí většinou za chvilku usíná.

A co Honzík?
Honzík oslavil 2. 9. už 28 měsíců. Je to už velký kluk - váží 13,2 kg a měří 90 cm Smiling.
Začíná čím dál víc povídat a opakuje po nás i slova, která by ani nemusel opakovat - je zajímavé, že ta slova, která nám třeba jenom ujedou, si pamatuje ze všeho nejlépe.
Honzík bohužel od té doby, co byl nemocný (10. 8. dostal vysoké horečky), strašně zlobí s usínáním v postýlce. Když jsem s ním v ložnici já, tak to aspoň zůstane v postýlce, ale musím tam s ním být, dokud neusne. Což někdy trvá skoro hodinu, než pořádně zabere. Jenže pak se pravidelně v noci okolo půl druhé budí se strašným křikem, kterým donutí manžela vzít si ho k sobě do postele a kde pak spolu spí až do rána. Stejně tak, když se ho pokouší uspat večer taťka, tak Honzík nechce být ani za nic v postýlce a křičí a vzteká se tak dlouho, dokud taťka nepovolí a nevezme ho do postele. Takže aspoň to usínání po obědě a večer je v mé režii, kdy jsem s Honzíkem v ložnici a čekám, dokud neusne. Vůbec se mi nelíbí, že s taťkou takhle cvičí a ví, jak na něj, ale co nadělám. Zkoušela jsem to už mockrát si o tom s manželem promluvit, ať je důslednější, ale zatím je to marné. No musím doufat, že toto období, kdy se bojí Honzík usínat sám, brzy pomine a že to bude zase jako před tou jeho nemocí, kdy spal krásně sám celou noc.
Ale mívám z Honzíka i radost, když vidím, že se začíná chovat k bráškovi hezky Smiling. Když Tomášek křičí, hned mu běží dát dudlíka, chrastí nad ním chrastítkem anebo lomcuje postýlkou, což má nahrazovat drncání s kočárkem. Když Tomášek hodně křičí, tak mi Honzík hned sundává tričko a rozepíná podprsenku a poroučí "kojit", aby miminko nemělo hlad. Občas mu i sám dává pusinku a pohladí ho po hlavičce. Jenže i tak ho musím pořád hlídat, protože nikdy nevím, co ho napadne za chvíli. Rád by si už s miminkem hrál, tahá ho různě za ruce a nohy a chce si ho vzít sám do náruče, aby ho pochoval, jenže to ještě sám nezvládá a mám strach, aby Tomáška spíš nepustil na zem, takže to mu ještě nedovoluju.
Jednou jsem dělala něco v kuchyni, Honzík odběhl do pokojíčku, kde spí Tomášek a když se po chvilce ozval Tomáškův křik a já tam hned vběhla, viděla jsem, jak je Honzík u něho v postýlce, Tomášek je obrácený hlavičkou dolů a ještě ležel na bříšku s tvářičkou zabořenou do zavinovačky. Honzík ho asi popadl a obrátil na bříško, ale on v tomhle nemá vůbec cit a tak se nedivím, že se to Tomáškovi vůbec nelíbilo. No ještěže mu Honzík nějak neublížil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 plus size evening dresses with sleeves plus size evening dresses with sleeves | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 10:30 | Reagovat

exvhcellent informativhbon keep up tvhj hjvhhe work! thankx
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama