Tomáškův 5. měsíc

16. října 2010 v 23:02 | alenkas |  Památníček 1. rok

Tomáškův 5. měsíc

Už 10. 10. oslavil náš Tomášek 5 měsíců života a tak se opět vracím s jeho deníčkem, abych se ohlédla za tímto 5. měsícem . Tak co bylo u nás tento měsíc nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 5 měsících: 6790 g, délka až 19. 10.
Celkový přírůstek na váze za 1. měsíc: 890 g
Celkový přírůstek na váze za 2. měsíc: 970 g
Celkový přírůstek na váze za 3. měsíc: 880 g
Celkový přírůstek na váze za 4. měsíc: 750 g
Celkový přírůstek na váze za 5. měsíc: 660 g

Zdraví:
Tento měsíc si Tomášek prodělal první nachlazení, které nejspíš chytnul od brášky Honzíka. Ve čtvrtek 23. 10. jsem s ním proto raději zašla k doktorce, která potvrdila lehčí zánět horních cest dýchacích. Tomášek měl hlavně rýmu a zvýšenou teplotu, takže za pár dnů byl už naštěstí zase v pořádku.
V pondělí 4. 10. jsme tak mohli jet poprvé na rehabilitaci do Ústí kvůli přetrvávající hypertonii. O této návštěvě rehabilitace jsem se zde rozepisovala v samostatném článku na tomto odkaze:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-nav-teva-rehabilitace-musime-cvicit...
Fyzioterapeut rozhodl, že by měl Tomášek cvičit jeden cvik z Vojtovy metody v poloze na bříšku na posílení zádových svalů a aby tak vyrovnal určitou asymetrii, která vznikla v prvních dvou měsících, kdy hodně preferoval levou stranu a teď má díky tomu ztuhlejší pravou stranu. Na bříšku měl Tomášek taky tendence přepadávat na bříško, tak si musí posílit svaly, aby se tak nekymácel. Tak už týden cvičíme 4x denně podle jeho návodu na bříšku a po dnešní kontrole na rehabilitaci máme přidaný ještě jeden cvik v poloze na zádech na uvolňování sevřených pěstiček. Pan doktor byl s námi dnes spokojený, že za ten týden jsou vidět pokroky - Tomášek začíná uchopovat sám hračky Smiling. Teď tedy budeme cvičit 4x denně dva cviky. Další kontrola nás čeká za týden 18. 10.
Jak jsem minule psala o těch velkých strupech, co měl Tomášek na hlavičce, tak nám na to doktorka na čtyřměsíční prohlídce napsala mléčnou emulzi Excipial U Lipolotio, která jako zázrakem během pár dnů pomohla a strupy strašně rychle zmizely. Teď už má tedy Tomášek hlavičku čistou Smiling.
Ekzém vzadu na krčku stále přetrvává i přes mazání Sudocremem na střídačku s Locoidem.

Typický den:
Den nám začíná okolo 7. hodiny ráno, kdy Tomáška nakojím. Pak se snažím věnovat na střídačku jemu i Honzíkovi anebo oběma najednou.
Během dne si Tomášek začíná vyžadovat čím dál víc pozornosti. Když si ho nevšímáme, tak to umí dát pěkně hlasitě najevo, že se mu to nelíbí.
Tomášek se už vydrží zabavit určitou dobu i sám - hlavně po kojení mívá dobrou náladu a zkouší si svoje hlasivky v podobě všelijakých skřeků, zvuků a výskání Smiling. Spoustu času mu zabere i sledování svých ručiček. Taky se naučil sám uchopovat chrastítka a hračky v jeho blízkosti a vše hned zkoumá pusinkou. Když ho to přestane bavit, začne si hodně důrazně stěžovat, že chce naši společnost.
Když se vrací v podvečer domů taťka, tak se hned věnuje Honzíkovi a já mám víc času na Tomáška. Manžel pak s Honzíkem večeří, vykoupe ho a někdy i ukládá do postýlky, zatímco mezitím koupu a kojím Tomáška.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce se Tomášek naučil tyto dovednosti:
- v 19 týdnech (20. 9.) se dokázal občas otočit sám na levý bok a začal si přendávat chrastítka z ruky do ruky
- ve 20 týdnech (27. 9.) už drží chrastítko oběma rukama a strká do pusinky. Jeho nejoblíbenější činností se stalo pozorování a spojování svých ručiček.
- Ve 21 týdnech (4. 10.) umí uchopit sám hračky ležící vedle něho (chrastítko, šustící knížka). A se vším hned do pusinky. A začíná se smát nahlas Úsměv .
- V 5 měsících (10. 10.) si už pěkně "povídá" - svými hlasivkami umí dát najevo, zda má dobrou nebo špatnou náladu, zkouší různé polohy svého hlasu a vydává tak ze sebe občas pěkně zajímavé zvuky Smiling.
- Bohužel se ještě neumí sám přetočit ze zad na bříško a při pasení koníčků má ještě zatnuté pěstičky, což by už neměl mít. Taky má pořád tendence přepadávat z bříška na záda.

Stravovací a spánkový režim v 5 měsících:
Tento 5. měsíc jsme si prošli asi nějakým spurtíkem, protože Tomášek začal vyžadovat daleko častější kojní než dřív.
Od začátku 5. měsíce se začaly intervaly mezi kojením zkracovat ze 3 hodin přes den na 2 hodiny a ze 4 až 5 hodin v noci na 2,5 hodiny a od 4,5 měsíců se dokonce začal v noci budit i po hodině a půl a na jeho křik nezabíralo nic jiného než moje prso. Trvalo to asi 10 dnů, kdy jsem ho přes den kojila každé 2 hodiny a v noci v podstatě také. Bylo to dost náročné. Tento měsíc se i zpomalil přírustek na váze, tak je vidět, že Tomášek všechno mlíčko spotřebovává.
Teď v 5 měsících se to malinko zlepšilo - přes den kojím po 2,5 hodinách a v noci přibližně po 3 hodinách. Tomášek bumbá při jednom kojení tak 7 až 8 minut, déle u prsa nevydrží.
Co se týče spánkového režimu, tak teď v 5 měsících už daleko méně spíme přes den. To se většinou budí kolem 7. hodiny, pak vydrží být vzhůru dobré 3 hodiny, okolo 10. hodiny si dá půl hodinky spánku a pak je zase vzhůru až do oběda, po kterém spí tak hodinku v kuse okolo 14. hodiny se zase budí. Od té doby vydrží být vzhůru zase 3 hodiny, okolo 17. hodiny si dá zase půl hodinky spánku a pak vydrží být vzhůru přibližně do 19:30, kdy ho ukládám k nočnímu spánku. Večer a v nocise pak budí ještě okolo 22. hodiny, okolo 1. hodiny ráno, ve 4 ráno a pak kolem 7. hodiny.

A co Honzík?
Honzík oslavil 2. 10. už 29 měsíců, váží okolo 13,5 kg a měří 92 cm.
Tento měsíc mi udělal velikou radost - přesně ve 28,5 měsících se definitivně zbavil plínek a od té doby spí i v noci bez plínky, aniž by se mu stala nehoda Smiling. Dal si sice trošku načas, ale o to menší problémy s učením na nočník jsme měli. Přes léto jsem ho nechávala běhat hodně nahatého, aby si vždycky sám doběhl na nočník a teď si bez problémů sám řekne, když potřebuje čurat nebo kakat. Tak aspoň jedna velká úleva našemu rozpočtu Smiling.
Honzík si začal tento měsíc hrát na miminko Mimčo s dudlíkem - chce pást koníčky na přebalovací pultíku, chce namazat zadeček, občas ukradne Tomáškovi dudlík i když už ho dávno nedudlá (skončil s tím v půl roce), lehá si Tomáškovi do postýlky, chce si hrát s chrastítky a bere je bráškovi z ručiček. Ještěže nechce ode mě i nakojit Smiling. Hra na miminko ho dost baví a je mi jasné, že se tak snaží na sebe upoutávat víc pozornosti a tak tu hru s ním hrajeme, aby měl radost.
K bráškovi se Honzík chová už docela pěkně. Dokonce mi připomíná, když se Tomášek rozkřičí, že ho mám přebalit, namazat mu krček a zadeček, nakojit ho, dát mu dudlíka apod. Často hladí brášku po hlavičce a dělá malá, ale zároveň ho dokáže i dost necitelně tahat za ruce a nohy, takže v hlídání nesmím polevit.
Tento měsíc se Honzík taky hezky rozpovídal a dá se mu vysvětlit spousta věcí, které začíná chápat. Moc dobře si pamatuje slůvka, která by si správně pamatovat neměl - to hlavně, když nám ujede něco méně slušného, to mu jde nejlépe. Proto si teď musíme dávat velký pozor na pusu, protože po nás zopakuje snad úplně všechno a kolikrát v ne moc vhodnou chvíli Smiling.
Bohužel tento měsíc byl pro Honzíka dost náročný co se týče nemocí Sad. Nejdřív si prodělal okolo 20. září zánět horních cest dýchacích s horečkami, který ale docela rychle ustoupil.
Od středy 6. 10. se mu nemoc vrátila, začal pokašlávat, teklo mu z nosu a ve čtvrtek se přidaly večer teploty a zhoršené dýchání. V noci na pátek pak jenom sípal, nespal, kňoural a byl na tom docela špatně. Jak jsem ho ráno viděla, hned mi bylo jasné, že tohle už nepřelíčíme doma a mazala jsem s ním k doktorce. Té stačil jediný pohled na jeho těžké dýchání a to se jí vůbec nelíbilo. Hnala nás hned na rentgen plic, který potvrdil její podezření na začínající zápal plic Sad. Ještě v ordinaci pak dostal Honzík dva vdechy Ventolinu, které mu dost pomohly. I tak ale doktorka nechtěla nic zanedbat a vypsala nám žádanku na hospitalizaci do nemocnice. Takže jsme si doma sbalili věci, zavolala jsem mamce, zda by nebyla ochotná zůstat s Honzíkem v nemocnici, když já musím být doma s Tomáškem a po poledni jsme vyrazili do Ústí. Na příjmu pan doktor potvrdil podle poslechu i rentgenu začínající zápal plic a tak jsme se pak přesunuli na pokoj. Hned nasadili Honzíkovu léčbu pomocí inhalací, dostával kyslíkové terapie, Lontermin sirup na roztažení dýchacích cest, Aerius sirup na zklidnění otoku sliznice a další léky.
Naštěstí Honzík krásně spolupracoval při podávání léků i při inhalacích a všechny sestřičky i doktorky si ho chválily, jak je hodný. V pátek dostával inhalace po 3 hodinách, ale v sobotu už na tom byl lépe a prodloužily se na interval po 6 hodinách. Většinu času pak strávil s mou mamkou ve velké herně, kde mají spoustu hraček a moc ho to tam bavilo. A v neděli ráno paní doktorka rozhodla, že se natolik zlepšil, že může být propuštěný do domácího doléčení Smiling. Tak jsme si pro něho včera po obědě přijeli a odvezli si ho domů, hurá Smiling.
Naštěstí jsem to nepodcenila a šla s ním k doktorce včas, dokud se mu ten zápal plic začínal teprve rozjíždět, takže je velká naděje, že to doma přelíčíme bez problémů a rychle. Jinak ještě podrobněji se o jeho pobytu v nemocnici rozepisuju na následujícím odkaze, kam jsem přidala i pár fotek z návštěvy v nemocnici a jsou tam i aktualizace ohledně Honzíkovy nemoci:
http://www.mojetehotenstvi.cz/honzik-byl-v-nemocnici-se-zapalem-plic-ted...

Jo a ještě jedna novinka - Tomášek je od 9. 10. občánkem města Česká Třebová Smiling. Dopoledne jsme s ním byli na vítání občánků a naštěstí to proběhlo v pohodě, byl tam moc hodný. Fotky z vítání jsou na tomto odkazu:
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-ek-je-nemocny-fotky-z-vitani-obcanku

Ještě sem vložím jeden odkaz na video od Tomáškova narození po 4 a 3/4 měsíců:
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kovo-1-video-0-5-mesicu

Tak příští měsíc na shledanou!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama