Tomáškův 6. měsíc

20. listopadu 2010 v 21:16 | alenkas |  Památníček 1. rok

Tomáškův 6. měsíc

10. 11. uplynulo přesně 6 měsíců ode dne, kdy se nám 10. 5. 2010 ve 2:48 narodil náš Tomášek. Uteklo to jako voda a tak se opět ohlížím za uplynulým 6. měsícem. Co se tedy u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 5 měsících: 6790 g, délka 65 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 6 měsících: 7400 g, cca 67 cm
Celkový přírůstek na váze za 1. měsíc: 890 g
Celkový přírůstek na váze za 2. měsíc: 970 g
Celkový přírůstek na váze za 3. měsíc: 880 g
Celkový přírůstek na váze za 4. měsíc: 750 g
Celkový přírůstek na váze za 5. měsíc: 660 g
Celkový přírůstek na váze za 6. měsíc: 610 g

Zdraví:
Tento měsíc byl bohužel ve znamení častých nemocí a obzvlášť Honzík si docela vytrpěl. Ale o tom budu psát níže, teď se budu věnovat Tomáškovi.
Od 15. 10. musel Tomášek brát ATB Klacid, protože jeho bráškovi zjistili spálového streptokoka a doktorka měla strach, aby Tomáška nenakazil, zvlášť když byl nachlazený.
Tento týden od 8. 11. je Tomášek nemocný znovu - má silnou rýmu a hodně kašle, zatím to léčíme Mucosolvanem a Libenarem.
Od 4. 10. jezdíme s Tomáškem na rehabilitaci na cvičení Vojtovku, aby si posílil zádové a krční svaly a uvolňoval svalové napětí. Cvičení se sice Tomáškovi moc nelíbí, ale hodně mu pomáhá. Doma cvičíme 3x denně, ale jen tehdy, pokud není nemocný.
3. 11. jsme byli na druhé kontrole na neurologii a naštěstí byl pan doktor s námi spokojený a povolil očkování Smiling. Více o této kontrole píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-na-neurologii
Ekzém vzadu na krčku se Tomáškovi hodně zlepšil, už to není skoro znát - zato se mu ale v 5,5 měsících začal dělat ekzémek na tvářičce, který mažu Sudocremem a je to trošku lepší. Určitě se o tom zmíním doktorce při další poradně.

Typický den:
Den nám začíná okolo 7. hodiny ráno, kdy Tomáška nakojím. Pak se snažím věnovat na střídačku jemu i Honzíkovi anebo oběma najednou.
Během dne si Tomášek začíná vyžadovat čím dál víc pozornosti. Když si ho nevšímáme, tak to umí dát pěkně hlasitě najevo, že se mu to nelíbí.
Tomášek se už vydrží zabavit určitou dobu i sám - hlavně po kojení mívá dobrou náladu a zkouší si svoje hlasivky v podobě všelijakých skřeků, zvuků a výskání Smiling. Spoustu času mu zabere i sledování svých ručiček. Taky se naučil sám uchopovat chrastítka a hračky v jeho blízkosti a vše hned zkoumá pusinkou. Když ho to přestane bavit, začne si hodně důrazně stěžovat, že chce naši společnost.
Když se vrací v podvečer domů taťka, tak se hned věnuje Honzíkovi a já mám víc času na Tomáška. Manžel pak s Honzíkem večeří, vykoupe ho a někdy i ukládá do postýlky, zatímco mezitím koupu a kojím Tomáška.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce se Tomášek naučil tyto dovednosti:
- v 5 měsících (10. 10.) - přitahuje si nožičky k bříšku a občas si na ně sáhne ručičkama
- ve 22 týdnech (11. 10.) - zatnutí ručiček už povoluje, čím dál častěji uchopuje sám hračky ležící vedle něho
- ve 24 týdnech (25. 10.) - v 5,5 měsících se přetáčí bez problmů na levý i pravý bok, začíná uchopovat i hračky, které držíme nad ním, často si sahá na nožičky, vleže na zádech pořád kope nožičkama, jakoby utíkal. Při přitažení dosedu už udrží krásně hlavičku a moc se mu to líbí Smiling. Více o jeho dovednostech v 5,5 měsících píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-ek-v-5-5-mesicich
- ve 25 týdnech (31. 10.) -v 5 a 3/4 měsících se poprvé přetočil sám ze zad na bříško Smiling
- v 6 měsících (10. 11.) - při pasení koníčků se snaží zvedat zadeček a strkat pod něj nožičky, jakoby se chtěl plazit - ale ještě nemá dost silné ruce, aby je natáhl před sebe a vyrovnal tak stabilitu, takže se za chvilku začne rozčilovat. Při koupání se mu zalíbilo cákat nožičkama a rozstřikovat vodu ven z vaničky Smiling.
- Líbí se mu, když ho nosíme a vůbec se mu nelíbí, když pak položíme do postýlky, to se už umí pěkně vztekat

Stravovací a spánkový režim v 6 měsících:
Tento měsíc byl docela náročný, protože Tomášek vyžadoval kojení každé 2 hodiny ve dne i v noci, jinak spouštěl strašný řev. Až teď posledních pár dnů se to trošku zlepšilo a v noci se budí tak po 3 hodinách.
Se spinkáním přes den je to už horší. Dopoledne si schrupne v postýlce tak půl hodinky okolo 10. hodiny a po obědě ho musím strčit do kočárku, aby spal aspoň 2 hodinky. V postýlce totiž vůbec nechce přes den spát.
Ráno se tedy budí okolo 7. hodiny, v 10 h. si krátce zdřímne, pak usíná po obědě na 2 hodinky a budí se okolo 15. hodiny. Pak vydrží být vzhůru 3 až 4 hodiny a po 19. hodině ho ukládám k nočnímu spánku.

A co Honzík?
Honzík oslavil 2. listopadu už 30 měsíců, tedy 2,5 roku Smiling.
Je to už velký kluk, měří 92 cm a váží 13,5 kg a je to už pěkně živý a neposedný klučina, který nevydrží chvilku v klidu. Více o něm píšu na tomto odkaze:
http://www.mojetehotenstvi.cz/honzik-uz-ma-30-mesicu
Tento měsíc Honzíka pořádně potrápil nemocemi - od 8.10 do 10. 10. byl v nemocnici se začínajícím zápalem plic, po propuštění mu zjistili spálového streptokoka a tak dostal antibiotika Ospen. A od soboty 6. 11. je nemocný znovu - začalo to kýcháním, přidal se kašel, horečka a v neděli 7. 11. ráno jsme jeli na pohotovost s těžkou dušností a horečkouSad. Málem si ho v nemocnici nechali, ale pomohly mu inhalace Bedorualu, který mu rozšířil průdušky a tak nás pustili do domácího léčení. Dostali jsme zase ATB, tentokrát Ospamox a naše doktorka se už chytá za hlavu - během 4 měsíců jsou to už třetí antibiotika a to není normální. Tak jsme se museli objednat na alergologii, protože má podezření na astma Sad. V pátek 12. 11. nás poslala doktorka na rentgen plic, který potvrdil její podezření na opakovaný zápal plic na stejném místě jako minule. Tak hned změnila antibiotika, začali jsme brát Sumamed a další kontrola nás čekala 18. 11. Více o nemocích obou kluků píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/zase-jsme-nemocni-oba-kluci-najednou
Tak, to by snad bylo to hlavní od nás.

Jo a ještě přiložím jeden odkaz na prezentaci fotek z Tomáškova 1. půlroku Smiling :
http://www.youtube.com/watch?v=gBCmNFrdXas
Pa Pápá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 plus size bridesmaid dresses plus size bridesmaid dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 17:11 | Reagovat

Awesome submit! I do know this seems a bit off topic however figured some of your readers might take pleasure in it; I not too long ago discovered an awesome web site on petrol rc automobiles, basically the identical ones you used to play with as a kid, however for adults! Examine it out.
http://www.speakdress.com/home-coming-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama