Tomáškův 7. měsíc

30. prosince 2010 v 22:05 | alenkas |  Památníček 1. rok

Tomáškův 7. měsíc

Měsíc utekl jako voda a 10. 12. oslavil Tomášek už 7 měsíců. Co se tedy u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 5 měsících: 6790 g, délka 65 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
V 7 měsících (16. 12.): 7950 g, délka 68 cm, obvod hlavičky 46 cm
Celkový přírůstek na váze za 1. měsíc: 890 g
Celkový přírůstek na váze za 2. měsíc: 970 g
Celkový přírůstek na váze za 3. měsíc: 880 g
Celkový přírůstek na váze za 4. měsíc: 750 g
Celkový přírůstek na váze za 5. měsíc: 660 g
Celkový přírůstek na váze za 6. měsíc: 610 g
Celkový přírůstek na váze za 7. měsíc: 550 g

Zdraví:
I tento měsíc byl ve znamení častých nemocí obou kluků, Honzíka i Tomáška. Teď ale o Tomáškovi.
V pátek 12. 11. jsem s ním musela k doktorce kvůli častému kašli, zvýšené teplotě a rýmě. Protože ten kašel míval hlavně večer a byl to takový zvláštní kašel, poslala nás doktorka radši na ORL, kde se paní doktorka podívala Tomáškovi hlouběji do krku, zda nejde o laryngitidu. Otok na hrtanu tam naštěstí nebyl a tak nám doktorka potvrdila zánět nosohltanu a potvrdila léčbu tak, jak navrhla naše dětská doktorka - Mucosolvan na kašel, Libenar na zvlhčení nosu a v případě nutnosti odsávat, zvýšit polohu při spaní, aby nestékaly hleny dolů a na ten večerní kašel napsala kapky Fenistil. Do týdne byl naštěstí Tomášek v pořádku.
V pátek 26. 11. jsme byli na posunuté šestiměsíční poradně v 6,5 měsících. Kromě zvážení a změření (Tomášek měl už 7770 g a 67 cm) dostal taky konečně 1. dávku očkování hexavakcínou. První dávku Synflorixu nám píchne až teď 16. 12., aby to nebyla pro Tomáška taková zátěž, když byl předtím nemocný. Zmínila jsem se doktorce i o častém nočním kojení po 2 hodinách a ona mi tedy v dobré víře poradila, ať mu zkusím dávat na noc kaše, aby lépe spal a já si trochu odpočinula. Do té doby byl Tomášek plně kojený. Více o této kontrole píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-v-6-5-mesicich-...
Bohžel to zavedení mléčných kaší do Tomáškova jídelníčku nebyl dobrý nápad. Po 3 dnech dostal ošklivý zelený vodnatý průjem, který byl občas i napěněný a s kousky hlenu. Tento průjem ho nakonec trápil dobrých 9 dnů a i teď ještě kaká dvakrát denně zeleně. Hned jak dostal průjem jsem kaše vysadila a vrátila se k plnému kojení. Ve středu 1. 12. mi to ale nedalo a raději jsem zavolala doktorce a ta mi řekla, ať přijdeme. Na převážení zhubnul oproti poslednímu vážení o 1 dkg, vážil 7760 g, ale jinak naštěstí nejevil známky dehydratace a tak doktorka usoudila, že to bude opravdu reakce na kaši a ať ji už určitě nějakou dobu nedávám. Plným kojením, přidáváním probiotik a nemléčnými rýžovými kašemi by se to mělo do pár dnů spravit. V pondělí 6. 12. jsem šla s Tomáškem znovu na převážení, protože o víkendu měl ten průjem snad ještě horší, ale naštěstí na váze neubral, vrátil se na 7770 g a to mě uklidnilo, že i přes to časté kakání je moje mlíčko dostatečně výživné. Doktorka mi ještě poradila, ať zkusím nepít nějakou dobu kravské mléko, že to vypadá, že by mohl mít Tomášek alergii na bílkovinu kravského mléka, která se může dostat do mého mlíčka i v důsledku větší konzumace mléka a mléčných výrobků. A taky už nám dovolila začít dávat mrkvičku jako polední příkrm. Tak hned od 7. 12. jsme začali baštit mrkvičku a Tomáškovi moc chutnala. Napoprvé zbaštil asi 10 lžiček, podruhé 12 lžiček a potřetí asi 15 lžiček. Mrkvička mu naštěstí kakání trošku zahustila, aspoň ráno to mívá trošku hustější a oranžovější, i když přes den to mívá ještě docela zelené a řídké. Jak kdy, je to takové střídavé. Ale snad už to bude dobré.
Ve čtvrtek 16. 12. dostal Tomášek 1. dávku očkování Synflorixu a byl opět zvážený a měřený. V 7 měsících a 6 dnech tedy vážil už 7950 g a měřil 68 cm, takže předchozí stagnaci na váze kvůli průjmu krásně dohnal.
Taky jsme byli 1. 12. na kontrole na ortopedii s kyčlemi, aby se pan doktor podíval, zda už se Tomáškovi vyvinula jadérka. A bohužel stále je nemá ani v jedné kyčli, takže nás čeká za 2 měsíce další kontrola. Více o tom píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-u-detske-dr-na-...
Jinak stále jezdíme jednou týdne na rehabilitaci do Ústí, kde vždycky pan doktor zkontroluje Tomáškovy pokroky a případně poupraví nějaké drobnosti ve cvičení Vojtovky, které mu tam musím vždycky předvést. Musím tedy říct, že čím je Tomášek starší, tím je to cvičení s ním větší boj, protože začíná mít už pěknou sílu a brání se jak může. Ale když mi doktor vždycky ukáže, jak na něho, tak se cvičení nakonec daří. I pan doktor říkal, že je toto cvičení vždycky lepší začít už u malých miminek a v půl roce se pak většinou už končí, zatímco my jsme přišli poprvé na cvičení až skoro v 5 měsících a i když už udělal Tomášek od té doby velké pokroky a jeho problémy se hodně zlepšily, tak nám ještě doporučuje cvičit minimálně do ledna. Dnes už mu Tomášek předvedl, jak hezky pase a začíná nadzvedávat i hrudníček a opírat se o natažené ruce a ne jenom o předloktí jako donedávna. A taky mu ukázal překulení na bříško přes obě strany, což je prý taky velký úspěch. Teď ještě musíme posílit pravou ručičku, kterou má pořád trochu víc zatnutou a slabší a díky tomu se ještě neopírá o ni tak, jak by měl a občas přepadává na záda. Další cvičení nás čeká ještě 17. 12. a pak až 5. 1. a samozřejmě musíme cvičit i doma 3x denně. Tak doufám, že po novém roce už bude vše v pořádku a budeme s tím moci skončit.
Tak to by bylo asi vše z toho pobíhání po doktorech.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce se Tomášek naučil tyto dovednosti:
- ve 28 týdnech (22. 11.) se dokázal překulit sám na bříško i na zemi, do té doby se přetáčel v postýlce, kde se odrážel nožičkou o šprusle Smiling - lépe mu to jde přes levý bok
- ve 30 týdnech (6. 12.) začal při pasení koníčků trošku zvedat hrudníček a opírat se o natažené ruce, ale nejčastěji pase ještě opřený o předloktí. Při pasení uvolňuje levou pěstičku, kterou se natahuje po hračkách.
- v 7 měsících (10. 12.) při pasení začíná uvolňovat i pravou pěstičku a po hračkách se tak natahuje už oběma ručičkama, aniž by při tom hned přepadnul na záda
- v 7 měsících se občas přetočí z bříška na záda vědomě, aniž by to bylo přepadnutí jako doposud
- začíná si už taky pěkně povídat - při dobré náladě vydává všelijaké zvuky připomínající řeč a při špatné náladě umí pěkně "nadávat" Smiling
- a šíleně slintá, tak už netrpělivě čekáme na 1. zoubek, který se stále nechce proříznout Smiling
Papání:
Jak už jsem psala výše, v 6,5 měsících jsme začali dávat na noc mléčnou kaši, ale tu jsme po 3 dnech museli vysadit kvůli průjmu - takže v podstatě 7 měsíců byl Tomášek pouze plně kojený.
Od 7. 12. jsem začala dávat Tomáškovi v poledne První mrkvičku ze skleničky od Hami a moc mu chutná Jídlo . Nikdy jsem mu zatím nedala víc než třetinu malé skleničky a potom ho ještě dokojím. Po týdnu mrkvičky začnu dávat brambůrek, ten budu dávat taky týden (kvůli riziku alergie) a pak už to začnu kombinovat mrkev s bramborem atd.

Stravovací a spánkový režim v 7 měsících:
Tento měsíc byl opět docela náročný, protože Tomášek vyžadoval kojení každé 2 hodiny ve dne i v noci, jinak spouštěl strašný řev. Vyjímečně se občas stane, že spinká v noci i 3 hodiny v kuse.
Se spinkáním přes den je to už horší. V postýlce mi přes den nespí vůbec, tak ho musím dopoledne okolo 10. hodiny a pak po obědě okolo 13:30 strčit do kočárku, aby spal aspoň tam. Dopoledne spinká tak hodinku a po obědě 2 hodiny.
Ráno se tedy budí okolo 7. hodiny, v 10 h. spí hodinku, pak usíná po obědě na 2 hodinky a budí se okolo 15:30 až 16 hod. Pak vydrží být vzhůru 3 až 4 hodiny a mezi 19:30 a 20. hodinou ho ukládám k nočnímu spánku.
Večer většinou usíná v postýlce bez problémů, jen jednou až dvakrát týdně mívá večery, kdy nechce spát a chce se chovat, v lepším případě si hraje v postýlce s chrastítky a povídá si. To pak usíná třeba až po 23. hodině.

A co Honzík?
Bohužel s Honzíkovým zdravím to tento měsíc taky nestálo za nic.
Začalo to 7. 11., kdy jsem ho vezli s horečkou a dušností na pohotovost do nemocnice, kde si ho málem nechali. Několik vdechů Berodualu mu ale pomohlo roztáhnout průdušky a tak nám půjčili aerochamber domů a inhalovali jsme doma. Doktorka pak udělala 12. 11. rentgen plic, protože se jí vůbec nelíbil Honzíkův kašel a těžké dýchání a potvrdilo se její podezření na další zápal plic, přesně po měsíci od toho prvního. Tak nám hned změnila antibiotika a dalších 14 dnů bral Honzík Sumamed. Na kontrole 26. 11. mu pak odebrala krev na rozbor, který naštěstí dopadl dobře. Taky nám doktorka doporučila lázně, které by mu mohly pomoci. A hlavně jsme se museli objednat na alergologii, protože má podezření na astma. Více o Honzíkově nemoci píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/zase-jsme-nemocni-oba-kluci-najednou
No a 8. 12. jsme byli s Honzíkem na alergologii, kde mu provedli kožní testy a odebrali krev na astma a na imunologický rozbor. I doktor podle uvedených příznaků řekl, že má podezření na astma a tak teď musíme měsíc dávat Honzíkovi 1x denně léky proti astmatu Singulair Mini 4mg a preventivně Kolostrum na posílení imunity. Výsledky krve budou až po novém roce a pak se musíme znovu objednat a uvidí se co bude dál. Více píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-alergologie-s-honzikem
Honzík oslavil 2. 12. už 31 měsíců a je to náš šikulka. Povídá už kde co, opakuje po nás vše, co zaslechne a je to velký rozumbrada Smiling. Sice se umí taky pořádně vztekat, období vzdoru ho bohužel ještě neopoustilo, ale už to není tak časté jako ještě nedávno. A když na něj přijde nějaký záchvat vzteku, tak ho prostě šoupnu do ložnice, aby se uklidnil a když tam nemá žádné diváky, tak ho to brzy přejde a pak už je zase hodný a dá se s ním mluvit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alfred angelo bridesmaids alfred angelo bridesmaids | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 14:47 | Reagovat

Hi, I found your post really helpful. It helped me all the way in completing my assignment, I am also giving a reference link of your blog in my case study. Thanks for posting such informative content. Keep posting.
http://www.speakdress.com

2 Alena Suchánková Alena Suchánková | 13. ledna 2013 v 21:05 | Reagovat

[1]: Thank :-) - I'm so glad that my blog can be inspired for your assignment :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama