Tomáškův 9. měsíc

14. února 2011 v 21:09 | alenkas |  Památníček 1. rok

Tomáškův 9. měsíc

Ahoj květinky,
dnes uplynulo přesně 9 měsíců od chvíle, kdy Tomášek poprvé spatřil světlo světa a tak se opět vracím s jeho deníčkem. Tak co se u nás stalo za tento 9. měsíc nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 5 měsících: 6790 g, délka 65 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
V 7 měsících (16. 12.): 7950 g, délka 68 cm
V 8 měsících (20. 1.): 8460 g, délka 71 cm, obvod hlavičky 46 cm
V 9 měsících (17. 2.): 8960 g, délka 70,5 cm, OH 47 cm
Celkový přírustek na váze za 9. měsíc: 500 g

Zdraví:
Tento měsíc byl u nás stejně jako v těch předchozích ve znamení častých nemocí a to téměř celé rodiny.
Začalo to v podstatě už od 7. 1., kdy se Honzík nejdřív osypal ošklivou vyrážkou, díky které mu nemohli nabrat krevní odběry na imunologii a muselo se to odložit. V neděli 9. 1. začal ráno šíleně zvracet a začala mu stoupat horečka. K večeru jsme s ním zajeli na pohotovost, kde usoudili, že jde o virózu a poslali nás domů. To jsme ještě netušili, že o 2 dny bude Honzík zpátky se žádankou k hospitalizaci od naší doktorky. Byl za ty 3 dny dost dehydrovaný, skoro nejedl a nepil a zhubl 1 kg, takže byly nutné infúze. V nemocnici s ním byla moje mamka, protože já jsem tam bohužel kvůli kojení Tomáška být nemohla. Museli být na infekčním oddělení, protože se jim z výtěru potvrdila rotavirová infekce Sad. V nemocnici byli s mamkou od 11. 1. do 13. 1.
Bohužel jsme se těmito rotaviry nakazili i já s Tomáškem, takže si Honzíka nechali naši u sebe, kdybychom museli jet s Tomáškem taky do nemocnice. Celý čtvrteční večer prozvracel a v noci dostal vysokou horečku, která se ho držela celý pátek 14. 1. Mně tu noc bylo taky dost mizerně, ale já jsem měla spíš průjem. Tak jsme strávili s Tomáškem celý pátek v posteli kromě dopolední návštěvy u doktorky. Nehnala náš hned do nemocnice, protože Tomášek naštěstí od toho večera už nezvracel, měl jen horečku. Od soboty už pak bylo mně i Tomáškovi lépe, i když Tomášek dostal ještě průjem, který trval jen 2 dny. Pak jsme ještě museli další týden chodit na převážení, protože i Tomášek zhubnul skoro 200 g. Ale pak o další týden později už začal zase přibírat, tak už to bylo v pořádku. Více o 8mi měsíční poradně 20. 1. píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-v-8-mesicich
Sotva se zdálo, že jsme se z toho vyhrabali, tak Honzíkovi se z obyčejné rýmy, která ho začala trápit 17. 1., rozjel v pátek 21. 1. slušný astmatický záchvat, takže jsme málem skončili opět v nemocnici Sad. Doktorka mu nasadila hormonální kortikoidy Ecobec, které mu musíme dávat inhalovat dlouhodobě a mají pomáhat při léčbě astmatu. Při akutním záchvatu jsme mu dávali vdechovat i Ecobec a hrozba nemocnice nad námi visela docela akutně - kdyby se cokoliv zhoršilo, měli jsme tam hned jet. Naštěstí mu léky zabrali a zvládli jsme to nakonec bez antibiotik, což je dobře.
Tomášek bohužel začal taky kašlat a dostal rýmu, ale u něho se to naštěstí tak nerozjelo. Ale očkování se muselo bohužel zase odložit Sad. Zatím má tedy v sobě jenom 1. dávku hexavakcíny a Synflorixu a ta 2. dávka se pořád odkládá. Tak snad se teď 17. 2. dočkáme.
Jinak více jsem o nemocech kluků psala v samostatném článku:
http://www.mojetehotenstvi.cz/honzik-je-opet-nemocny-toma-ek-taky
Minulý týden jsme byli 2. 2. s Tomáškem na neurologii a pan doktor s ním byl už podstatně spokojenější než při poslední kontrole v 6,5 měsících. Další kontrola nás čeká až v roce. Více píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-na-neurologii-0
9. února jsem byla s Tomáškem na kontrole na ortopedii, kde už jsme tak dobře nedopadli - stále nemá vyvinutá jadérka, takže i na ortopedii nás čeká další kontrola v roce. Více píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-na-ortopedii-st...
Odkaz na 9ti měsíční poradnu:
http://www.mojetehotenstvi.cz/devitimesicni-poradna-s-toma-kem-konecne-o...
Tak snad už je to vše a doufám, že sem nebudu psát zase o dalších nemocech.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce udělal Tomášek ve vývoji veliký skok dopředu a kdybych si hned každý pokrok nezapsala, tak bych si teď ani na vše nevzpomněla. Takže:
- v 36 týdnech (17. 1.) obohatil svůj žvatlací slovník a k da-da-da, ga-ga-ga, ta-ta-ta přidal i ma-mam Smiling
- ve stejnou dobu se začal pokouše i o plazení vzad, v postýlce se na bříšku dokázal zapřít nožičkami o šprusle a nadzvedávat zadeček, v poloze na zádech začal dělat mosty (prohýbá tělčíko nahoru) a naučil se foukat a prdět pusinkou, prskat a vyluzovat spoustu různých zvuků Smiling.
- v 37 týdnech (24. 1.) v 8,5 měsících se začal PLAZIT po bříšku vpřed a při pasení začal zvedat zadeček a strkat pod něj kolínka Smiling. Více o jeho pokrocích ve 37 týdnech jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dnes-je-presne-37-tydnu
- v 38 týdnech (31. 1.) začal PÉROVAT na kolínkách a značně zdokonalil styl v plazení po bříšku Smiling. V tuto dobu se u něho začala projevovat bohužel i separační úzkost - jakmile mu zmizím na chvilku z dohledu, tak spouští šílený řev Pláč
- v 9 měsících (10. 2.) jsem si u něho všimla prvních neohrabaných pokusů o lezení - při pérování na kolínkách se snaží posunout dopředu, ale ještě mu to nejde, většinou se vrátí na bříško a plazí se po bříšku Smiling
- a novinkou posledních dnů je to, že se naučil pěkně štípat mamku a ostatní do tváří a začíná se plazit jako voják plížením vpřed pomocí předloktí Smiling.

Papání:
V 8 měsících jsem začala Tomáškovi dělat na noc UM Nutrilon good night, které mu dávám z flašky s dudlíkem a on kupodivu neprotestuje a krásně z ní bumbá Smiling - teď mi z ní vypije během 5 minut 240 ml mlíčka jako nic a klidně by si dal ještě.
Občas mu udělám místo UM mléčnou kaši a před spaním ho ještě nakojím.
Bohužel ani to UM ani kaše u nás nepomohly a Tomášek se budí stejně často, jako když jsem ho jenom kojila. Ale teď už aspoň vím, že se budí ze zvyku a ne hlady.
Jinak baští dopoledne přesnídávky (od Hami a od Sunárku), v poledne masozeleninové příkrmy (malé skleničky od Hami, zatím nevařím) a ochutnal už i rohlík (spíš ožužlal), kukuřičné a rýžové křupky a banán.
Jo a začala jsem mu dávat z flaštičky i kojeneckou vodu na zapití příkrmů a docela mu chutná, tak jsem ráda.

Stravovací a spánkový režim:
Náš den vypadá v 9 měsících asi takto: ráno se budí Tomášek okolo 7:30. Po 8. hodině dostává přesnídávku + trošku kojenecké vody, v 9:30 ho nakojím, před 10. hodinou ho dávám spát do kočárku, kde spí tak do 11 hodin. Okolo 12. obědvá zeleninku s masem, pak ho nakojím a po 13. hodině dám opět do kočárku. Po obědě tam spí tak 2,5 hodiny a kolem 16. hodiny se budí. To ho pak zase nakojím. Po 18. hodině mu dám buď kaši anebo až okolo 19. hodiny UM. Když má kaši, tak ho pak těsně před spaním ještě nakojím. Po UM už nekojím, protože vím, že ho budu během noci kojit ještě několikrát.
Večer teď nechce moc usnout, trvá to kolikrát až do 22 hodin, než se unaví natolik, že zabere. Většinou mu v tom pomůžu já, když ho opět nakojím.
V noci se budí Tomášek na kojení většinou stále po 2 hodinách - okolo půl jedné, půl třetí, půl páté a půl sedmé ráno Koulení očima .
Zoubky zatím nemá žádné, tak jsem zvědavá, kdy nám ten první zoubek zacinká o lžičku Smiling.

A co Honzík?
O Honzíkově zdraví jsem psala už výše, tak už to nebudu opakovat.
Teď momentálně je na tom zatím docela dobře, tak se chystám ho konečně objednat na alergologii na ty krevní odběry na imunitu. Ale nesmíme s ním nikam do kolektivu, aby zase něco nechytnul, když teď řádí ty chřipky. Takže s ním musím být většinou doma a ven chodíme jenom když je vyloženě krásné počasí.
Honzík oslavil teď 2. 2. už 33 měsíců, tedy 2 a 3/4 roku Smiling. Za 3 měsíce už bude mít 3 roky, to je neuvěřitelné.
Je to náš velký brepta a rozumbrada, opakuje po nás spoustu slov - kolikrát bohužel i těch, které by si radši moc pamatovat neměl (to když nám občas nějaké to méně slušné slovíčko vyklouzne při rozčílení apod.) Smiling.
Má už svoje rituály, kterých se rád drží - třeba před spaním si sám vytahuje z komody knížky a chce, abych mu četla Smiling - to jsem jedině ráda, že má o knížky zájem. Sama jsem docela nadšenou čtenářkou a pokud to ode mě Honzík pochytí, tak tím líp. Má už svoje oblíbené knížky, které mu musím vždy přečíst - o Zatoulaném kuřátku, Červenou karkulku, O veselé mašince.
Nebo jeho dalším rituálem je to, že vždycky po probuzení už míří automaticky k ledničce, ze které si vytáhne jogurt - nejradši má čokoládové tvaroháčky a Hollandie.
Jinak Honzík vyžaduje dost pozornosti, musím se mu hodně věnovat a hrát si s ním, aby nežárlil na Tomáška. Honzík si nejradši hraje s legem, pak rád skládá puzzle a taky má už spoustu malých autíček, které musí mít při spaní v postýlce. Taky si rád kreslí - no většinou kreslím já a on se snaží vybarvovat - a hlavně to bude asi velký kutil po taťkovi Smiling. Má už dva kufříky s dětským nářadím a pořád ho vidím s kladívkem, šroubovákem nebo dětskou pilkou, jak se snaží něco opravovat.
Taky má teď Honzík období "já sám", takže se vše snaží dělat sám - od oblékání, kdy si musí vybrat sám věci, přes čištění zoubků, papání až po pomáhání taťkovi při sestavování skříně, kdy musel mít v ruce skutečné kladívko a snažil se s taťkou zatloukat hřebíčky Smiling.
Stále u něho trvá období vzdoru, kdy umí pěkně ukázat svou tvrdou hlavičku - když si něco zamane a my mu to jeho přání nesplníme, tak se mění v rozzuřenou sopku, kdy je schopný sebou prásknout na zem a řvát a řičet jako Čuník . Na tyto jeho záchvaty většinou platí zavřít ho do prázdné místnosti a nechat ho tam vyřvat. Jak nemá žádného diváka, tak se nakonec za chvíli uklidní a pak už s ním je řeč. Když má záchvat vzteku, tak není možné mu cokoliv vysvětlovat Nene .
Tak to by bylo asi to hlavní, co jsem chtěla o něm napsat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 NiKy* NiKy* | E-mail | Web | 14. února 2011 v 21:12 | Reagovat

Děkuju♥

2 NiKy* NiKy* | E-mail | Web | 14. února 2011 v 21:12 | Reagovat

Špatnej koment :D..

3 Glam-prcéék Glam-prcéék | Web | 14. února 2011 v 21:12 | Reagovat

:D Dost detailní, vzorná maminka.

4 MimushinQa MimushinQa | Web | 14. února 2011 v 21:19 | Reagovat

Ahojky. Veľmi, veľmi pekne by som ťa chcela poprosiť o pomoc. Prosím je to veľmi dôležité. Viac info je na mojom blogu. Ďakujem veľmi pekne :)

5 Alena Suchánková Alena Suchánková | 17. února 2011 v 23:29 | Reagovat

[3]: Děkuju :-)

6 sperky-pro-vsechny sperky-pro-vsechny | Web | 8. dubna 2011 v 17:12 | Reagovat

SUPER COOL HUSTE :D

7 Alena Suchánková Alena Suchánková | 8. dubna 2011 v 21:34 | Reagovat
8 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 26. srpna 2011 v 10:29 | Reagovat

Chceš vyhrát super telefon Nokia E7? Podívej se na http://raketka.cz/soutez-o-telefon-nokia-e7 a hlasuj(zabere to max 1 minutku) :)

9 brides bridesmaid dresses brides bridesmaid dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 14:10 | Reagovat

Thanks for taking time for sharing this article, it was excellent and very informative. as a first time visitor to your blog I am very impressed. I found a lot of informative stuff in your article. Keep it up. Thank you.
http://www.speakdress.com

10 Alena Suchánková Alena Suchánková | 13. ledna 2013 v 20:53 | Reagovat

[9]: Many thanks :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama