Tomáškův 10. měsíc

22. března 2011 v 22:30 | alenkas |  Památníček 1. rok

Tomáškův 10. měsíc

hoj květinky,
tak měsíc utekl jako voda, Tomášek včera oslavil už 10 měsíců a jsem tu opět s jeho deníčkem, abych se ohlédla za uplynulým měsícem. Tak co se u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 5 měsících: 6790 g, délka 65 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
V 7 měsících (16. 12.): 7950 g, délka 68 cm
V 8 měsících (20. 1.): 8460 g, délka 71 cm, obvod hlavičky 46 cm
V 9 měsících (17. 2.): 8960 g, délka 70,5 cm, OH 47 cm
V 10 měsících (22. 3.): 9180 g, délka 74 cm, OH 48 cm
Celkový přírustek za 10. měsíc: 220 g
Zdraví:
Tento měsíc byl co se týká zdraví u nás kupodivu klidnější, což jsem moc ráda Smiling.
Honzík ani Tomášek nebyli nemocní, takže mohl být Tomášek 17. 2. konečně naočkovaný 2. dávkou hexavakcíny a Synflorixu. O poradně jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/devitimesicni-poradna-s-toma-kem-konecne-o...
Jinak co se týká mně, tak jsem konečně dostala do rukou výsledky a propouštěcí zprávu z nemocnice, kde jsem byla hospitalizovaná před Vánocemi kvůli kolapsu a půlhodinovému výpadku vědomí. Po všech vyšetřeních došli doktoři k tomuto závěru: Kolapsový stav při celkovém tělesném a psychickém vyčerpání - dle UZ srdce bikuspidální (dvojcípá) aortální chlopeň, k pravidelnému sledování UZ u nás, jinak funkce v normě. Magnetická rezonance mozku v normě, cysta epifýzy 2 mm, pravděpodobně bez klinického významu. EEG graf v mezích normy. Četné komorové extrasystoly (předčasné srdeční stahy, srdeční arytmie). Setrvalá hypotenze (nízký tlak). Doporučení: za rok kontrolní MRI nativ mozku, za půl roku kontrolní UZ srdce v nemocnici. Více jsem se o tom rozepisovala v samostatném článku zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/konecne-mam-moje-vysledky-z-nemocnice
Dnes jsem byla ještě na kontrole na neurologii tady u nás, kde si pan doktor přečetl hlavně výsledky z nemocnice a EEG, pak se mně zeptal jak se cítím (v podstatě pořád stejně), vyšetřil mě, vysvětlil mi, že ta cysta epifýzy (šišinky mozkové) je opravdu malinká a že ji má spousta lidí, akorát je dobré ji po roce zkontrolovat na magnetické rezonanci, zda se nějak nemění. Tak mě tím trošku uklidnil.
Pak jsem se mu ještě svěřila s mými podivnými stavy, které mě občas přepadají už od listopadu. Jde vlastně o to, že se mi kolikrát z ničehož nic před očima vybaví jakási situace, která se nikdy nestala, ale já se do ní jakoby vnořím tak, že ji úplně prožívám a přitom vnímám, že fyzicky jsem úplně jinde. Celou dobu přitom jsem vzhůru, koukám do jedno místa a když se z toho proberu, tak si chvilku nejsem jistá, zda se mi to zdálo anebo zda se to opravdu někdy stalo. Přitom se mi zároveň i zvedá žaludek (asi jak je mozek zmatený z toho, že myšlenkami jsem někde úplně jinde a přitom vnímám, že fyzicky jsem pořád na stejném místě) a několikrát jsem už i zvracela. Nejčastěji se mi to stávalo právě v listopadu a v prosinci do toho mého kolapsu, to bylo v podstatě každý den. Teď už se mi to stává tak jednou až dvakrát týdně a je to opravdu hodně nepříjemné.
Doktor si to všechno zaznamenal a pak mi řekl, že je dost možné, že jak jsem psychicky vyčerpaná, když si ani v noci neodpočinu, tak mozek je pořád v napětí, kdy se zase Tomášek vzbudí, takže je asi dost přetížený a potřebovala bych na nějakou dobu úplně vypnout, nemyslet na nic a opravdu si odpočinout. Jenže to asi v dohledné době jen tak nebude.
No nic, pokusím se odpočívat jak budu moci, ale je pravda, že v takovém napětí, kdy se v noci bojím skoro pohnout, abych Tomáška nevzbudila, jsem pořád.
Na kontrolu na neurologii mám přijít za půl roku a v prosinci pak na tu magnetickou rezonanci.
Tak to je snad vše důležité ohledně našeho zdraví.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce udělal Tomášek spoustu nových pokroků, které se pokusím zde shrnout:
- Ve 40 týdnech (14. 2.) začal Tomášek žvatlat A-TA a připojil tak další novou slabiku k těm předchozím (ba-ba, da-da, ta-ta, ma-mam).
- Ve stejné době se Tomášek i rozplazil jako voják PLÍŽENÍM VPŘED, tzn. pomocí předloktí Smiling. A díky tomu se začal plazit po celém bytě.
- Ve 41 týdnech (21. 2.) jsem konečně objevila PRVNÍ ZOUBEK! - šlo o dolní jedničku vpravo).
- Ve 42 týdnech, tedy v 9 a 3/4 měsících (1. 3.) se Tomášek poprvé SÁM POSADIL! - sice ještě trošku nakřivo, ale posadil se. Od té doby si takto sedá už každou chvilku.
- Ve 43 týdnech (7. 3.) se mu proklubal DRUHÝ ZOUBEK - dolní jednička vlevo (tentokrát ji našel děda).
- Tomáškovou nejoblíbenější činností je strkání všeho, co mu přijde pod ruku, do pusinky.

Papání:
Tento měsíc baštil Tomášek podobně jako ten minulý - tedy dopoledne si dá přesnídávku (125 g) + kojeneckou vodu, v poledne masozeleninový příkrm + kojení, odpoledne kojení, večer jsem mu začala dělat mléčné kaše (cca 150 ml) a před spaním opět kojení. V noci se stále budí každé 2 hodiny a vyžaduje kojení, takže za noc je to asi 5x.
Ochutnal už i bílý jogurt (Activii) a moc mu to chutnalo. Taky strašně rád ožužlává rohlík, na kterém si nejspíš brousí zoubky.
A pěkně mě těmi jeho zoubky začal kousat při kojení, au Sad. Vždycky jak už má dost, tak začíná stiskávat a to je teda hodně nepříjemné. Takže mu pak prso vždycky vezmu a má po bumbání.

Stravovací a spánkový režim:
Náš režim vypadá v 10 měsících asi takto: ráno se budí Tomášek mezi 7. a 7:30, vyjímečně spí i do 8 hodin. Okolo 8:30 dostává přesnídávku + kojeneckou vodu. V 9:50 ho dávám spát do kočárku, kde spí tak 3/4 hodiny. do půl jedenácté. Obědvá kolem 12. hodiny masozeleninový příkrm (200 g) a pak ho ještě dokojím. Okolo 13:30 ho dávám spát opět do kočárku, kde spí přibližně 2 hodiny do půl čtvrté, max. do 16 hodin.
Pak ho nakojím nebo dám bílý jogurt, po 18. hodině dostává kaši a okolo 19:30 ho před spaním ještě nakojím. Když mu nedělám kaši, tak mu na noc dávám UM Nutrilon good night a už ho nekojím.
Večer teď špatně usíná, trvá to minimálně hodinu než zabere a to ho ještě nesmí trápit rostoucí zoubky. V noci se pak budí Tomášek stále po 2 hodinách - okolo 23. hodiny, v 1, ve 3, v 5 a o půl sedmé ráno.

A co Honzík?
O Honzíkovi jsem se víc rozepisovala minulý měsíc, tak to vezmu dnes jen stručně.
Tento měsíc ho naštěstí zdravíčko nezradilo a tak se zatím drží Smiling.
Jen si musím po neděli zavolat na alergologii kvůli výsledkům odběrů krve, kde jsme byli před 3 týdny. Šlo o nějaké podrobnější rozbory krve na imunitu, podle kterých se pan doktor rozhodne, zda je nutné začít s imunologickou léčbou.
Honzík už je velký kluk, 2. března oslavil už 34 měsíců, takže do jeho 3. narozenin zbývají už jen necelé 2 měsíce.
Stále vyžaduje hodně pozornosti a musím ho pořád hlídat, aby nějak nechtěně neublížil Tomáškovi.
Jo a tento měsíc si oblíbil Honzík jednu činnost - trápení našeho kocoura. Začalo ho strašně bavit tahat ho za ocas, bouchat do něho, kopat apod. Vůbec nevím, jak mu vysvětlit, že se to nedělá, že to kocourka bolí. Neposlechne ani po dobrém, ani po zlém. Má z toho prostě strašnou radost, hlavně ten kocourův ocas se mu moc líbí. Tak doufám, že je to jen nějaké přechodné období.
Jo a abych nezapomněla - Honzíka taky začalo bavit napodobovat miminko. Takže se přemisťuje jako Tomášek plazením, péruje na kolínkách, vše strká do pusy a olizuje atd.
Tak a už budu končit. Pa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 prom dresses on sale prom dresses on sale | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 13:12 | Reagovat

There you have it - an easy way of getting a great.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama