Tomáškův 11. měsíc

8. června 2011 v 21:39 | alenkas |  Památníček 1. rok

Tomáškův 11. měsíc

Ahoj květinky,
tak měsíc opět utekl jako voda, Tomášek včera oslavil už 11 měsíců a jsem tu zase s jeho deníčkem, abych se ohlédla za uplynulým měsícem. Tak co se u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 5 měsících: 6790 g, délka 65 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
V 7 měsících (16. 12.): 7950 g, délka 68 cm
V 8 měsících (20. 1.): 8460 g, délka 71 cm, obvod hlavičky 46 cm
V 9 měsících (17. 2.): 8960 g, délka 70,5 cm, OH 47 cm
V 10,5 měsících (22. 3.): 9180 g, délka 74 cm, OH 48 cm
http://www.mojetehotenstvi.cz/porovnani-toma-ku-ve-fotkach

Zdraví:
Tento měsíc byl stejně jako ten minulý co se týká zdraví kupodivu klidnější, což jsem moc ráda Smiling.
Honzík ani Tomášek nebyli nemocní, takže mohl být Tomášek 22. 3.. konečně naočkovaný i 3. dávkou hexavakcíny a Synflorixu. O desetiměsíční poradně jsem psala víc v samostatném článku zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-poradna-s-toma-kem-v-10-mesicich
29. 3. jsem byla s Tomáškem na odběrech krve na krevní obraz, protože se paní doktorce zdál moc bledý a tak se chtěla ujistit, zda není chudokrevný. Doktorka mu to nakonec musela chudáčkovi odebírat z hlavičky, br Sad. Výsledky dopadly sice hraničně, ale ještě v normě, tak aspoň, že tak.
Tak snad jsem na nic důležitého nezapomněla.

Nové dovednosti:
Za tento měsíc udělal Tomášek několik důležitých pokroků ve svém vývoji, které se zde pokusím shrnout:
- V 10 měsících a 4 dnech 14. 3. už se Tomášek dokázal posadit krásně rovně a vydržel už sedět jako hříbeček Smiling - první posazení našikmo proběhlo už 1. 3.
- Ve 46 týdnech 30. 3. začal Tomášek konečně LÉZT PO ČTYŘECH! - na kolínkách péroval už od 31. 1., takže celé 2 měsíce trvalo, než se odhodlal rozlézt. Po bříšku se začal plazit už 24. 1. v 8,5 měsících Smiling.
- A bez 2 dnů v 11 měsících 8. 4. si Tomášek poprvé KLEKNUL NA KOLÍNKA u opory Smiling - teď si začíná klekat čím dál častěji, ale musí se vždy o něco opírat nebo se něčeho držet, jinak radši zůstane na čtyřech Smiling.
- Jinak krásně žvatlá ta-ta-ta, ba-ba, da-da, ma-mam, a-ta, a pak si povídá takovou svou řečí, které sice nerozumím, ale moc ho začalo poslední dobou bavit vydávat ze sebe všelijaké zvuky, výskání apod.
- Bohužel ještě neumí udělat paci, paci, pápá ani jak je veliký, ale snad se to do toho roka naučí.
- Tento měsíc nám žádný zoubek nevyrostl, takže zatím má Tomášek jenom dva dolní zoubky (ale pěkně ostré) Smiling
- Taky u Tomáška už asi měsíc probíhá separační úzkost, kdy mu nesmím zmizet z dohledu, protože se jinak strašně rozkřičí. Kamkoliv se pohnu, tak Tomášek musí hned za mnou, abych se mu neztratila Smiling.

Papání:
I tento měsíc baštil Tomášek podobně jako ten minulý - tedy dopoledne si dá přesnídávku (125 g) nebo mu nastrouhám banán + kojeneckou vodu, v poledne masozeleninový příkrm + kojení, odpoledne bílý jogurt + kojení, večer mu dělám mléčnou kaši (cca 150 ml) a před spaním opět kojení. V noci se budí jak kdy - někdy po 2 hodinách, někdy spinká lépe a vydrží 3 až 4 hodiny, ale to je spíš vyjímečně. Takže za noc průměrně 3x, někdy i častěji, když špatně spinká.
Taky mu moc šmakuje rohlík, na kterém si brousí zoubky.
Co mě ale trošku zaráží je to, že už tak týden mi po každém jídle docela hodně ublinkává Sad. Není to sice obloukem, ale je to průběžně celý den každou chvilku. I večer ještě kolikrát ublinkává oběd, takže máme teď všechno od mrkve. Ublinkává si ale i po kojení, po přesnídávce, po jogurtu, po kaši, prostě pořád Sad. Ublinkávání ho provází v podstatě od narození, ale už nějakou dobu to bylo lepší, zatímco teď se to zase zhoršilo. Je to v tomto věku ještě normální anebo se mám o tom zmínit doktorce, až tam půjdeme? Myslela jsem, že by v tomto věku už reflux neměl být, že by ta záklopka v jícnu už měla být uzavřená, ale nevím.

Stravovací a spánkový režim:
Náš režim vypadá v 11 měsících přibližně takto: ráno se budí Tomášek mezi 7. a 7:30, vyjímečně spí i do 8 hodin. Okolo 8:30 dostává přesnídávku + kojeneckou vodu. V 10 ho dávám spát do kočárku, kde spí tak půl hodiny do půl jedenácté. Obědvá kolem 12. hodiny masozeleninový příkrm (200 g) a pak ho ještě dokojím. Okolo 13:30 ho dávám spát opět do kočárku, kde spí přibližně 2 hodiny do půl čtvrté, max. do 16 hodin.
Pak mu dám bílý jogurt, po 18. hodině dostává kaši a okolo 19:30 ho před spaním ještě nakojím.
V noci se pak budí Tomášek většinou po 2 až 3 hodinách hodinách - okolo 23. hodiny, ve 2, o půl páté a okolo sedmé ráno. Minulý týden se mi asi dvakrát stalo, že vydržel spinkat i 4 hodiny v kuse a po kojení o půlnoci se vzbudil až ve 4 hodiny ráno, což byla nádhera Smiling. Ale moc dlouho to nevydrželo, dnes byl v noci opět hodně neklidný, budil se po hodině a půl a nechtěl spát. Tak možná mu porostou horní zoubky, nevím.

A co Honzík?
S Honzíkem jsme byli 30. března na alergologii kvůli výsledkům odběrů krve na buněčnou imunitu a nedopadlo to zrovna nejlépe, i když k malinkému zlepšení přece jen od minula došlo. Takže po zhodnocení výsledků došel pan doktor k závěru, že Honzík trpí průduškovým astmatem, který mu způsobují virové infekce. V důsledku snížené obranyschopnosti a sníženému počtu protilátek proti infekcím mu tak sedne každá rýma hned na průdušky, které se stáhnou a špatně se mu dýchá. Nicméně nás pan doktor vzápětí uklidnil, že toto astma má spousta dětí a velká většina z nich z toho časem vyroste, jak postupně dozrává imunitní systém. Většinou jde prý jen o přechodné snížení hladiny protilátek pod hranici normy a s rostoucím věkem by se to mělo upravit. Tak jsme mu teď začali dávat léky na podporu imunity Bronchovaxom (vždy 10 dnů v měsíci po dobu půl roku) a pak ještě jednou týdně homeopatika Citomix. Tak musíme doufat, že to zabere a že se díky tomu vyhneme dlouhodobé léčbě inhalacemi kortikoidů. Ty máme nasadit jen v případě, že by se o Honzíka začalo pokoušet nachlazení a pokud by byl opět dušný, tak přidat ještě inhalace Ecosalem.
Více o této kontrole na alergologii a o Tomáškových výsledcích krve píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/par-novinek-od-nas-vysledky-krve-kluku-tom...
Tak to je snad vše podstatné, co se u nás za tento měsíc událo. Omlouvám se za román, ale nějak mi to nejde psát kratší. Pokusím se přiložit ještě výběr fotek z tohoto měsíce. Příští měsíc se přihlásíme z dvojité oslavy narozenin - Honzík má 2. 5. už 3 roky a Tomášek má 10. 5. 1 rok Smiling.
Mějte se krásně, pa Pápá
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Niki Niki | 8. června 2011 v 21:42 | Reagovat

Ahoj prosím hlasujte pro DOMINIK DRMOLA..jde jen o pár kliknutí a asi tak 10 sekund.. prosím..nic za to nedáte a mě to moc pomůže předem DĚKUJU..http://www.dreamcatcher.cz/souteze/tutofka/fotbalova-skola-petra-cecha/ .. jinak krásný blog :) :P

2 >Funny Girl !! :DD< >Funny Girl !! :DD< | Web | 8. června 2011 v 21:45 | Reagovat

Ahoj!! Pěkný blog! :) tk jak je? U mě skvělý! Až na to,že píšem hrozně písemek
:( Jinak se prosím zapiš do Sons ;)  alespoň chvilku si na soutěž uděláš ne?? Budu se těšit! ♥ páá  >Funny Girl !! :DD<

3 Mostecká Kačka Mostecká Kačka | Web | 8. června 2011 v 21:50 | Reagovat

Já když jsem se narodila jsem měla 54 cm a 4150 gramů :D :D  Od té doby jsem jen tloustla a tloustla :D Teď mám asi 178 cm a 55 kg :D :-D

4 vintage prom dresses vintage prom dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 16:41 | Reagovat

cheers for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, could you mind updating your website with more information? as it is extremely useful for me.
http://www.speakdress.com

5 Alena Suchánková Alena Suchánková | 13. ledna 2013 v 21:30 | Reagovat

[4]: My english is not so good to understand your things about that you write.
If I understood you good, I have to update this blog wiht new information?
When I have a little time, i will update this website wiht new information.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama