Tomáškův 15. měsíc

17. srpna 2011 v 22:26 | alenkas |  Památníček 2. rok
Ahoj květinky,
další měsíc utekl jako voda, Tomášek oslavil 10. 8 už 15 měsíců a tak jsem tu opět s Tomáškovým deníčkem. Co se tento měsíc u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
V 9 měsících (17. 2.): 8960 g, délka 70,5 cm, OH 46 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 76 cm, OH 47 cm
Ve 14 měsících (12. 7.): 9810 g, délka 76 cm, OH 47 cm
V 15 měsících (16. 8.): 9630 g

Zdraví:
Tento měsíc byli oba kluci naštěstí zdraví, jen teď ke konci poslední týden začaly Tomáška trápit zarudlé váčky pod očičkama, hlavně pod tím pravým Sad. Na pohmat je to tvrdé a zarudlé, vypadá to, jakoby Tomášek dlouho brečel a to i když je v klidu. Po ránu mívá v tom pravém očičku i trošku hnisu, tak fakt nevím o co jde. Ale pravděpodobně s ním zajdu teď v pátek k doktorce, abych jí to ukázala a nebudu čekat až do úterý 16. 8., kdy jsme objednaní na prohlídku v 15 měsících. Nerada bych zanedbala nějaký zánět dutin či něco podobného, i když si myslím, že půjde pravděpodobně o nějakou alergii. Ale člověk nikdy neví. Pak sem dopíšu, jak jsme u doktorky dopadli.
V červenci jsem měla obíhání po doktorech spíš já - 13. 7. jsem jela do Ústecké nemocnice na kontrolu na neurologii k panu primářovi, kde jsem se dozvěděla výsledky odběrů krve na zjištění hladiny lamotriginu v krvi a výsledky EEG vyšetření z 24. 6. (graf je v mezích normy). Lamotrigin mám sice na dolní hranici, ale to by samo o sobě nevadilo. Jenže jsem začala 2. 7. brát hormonální antikoncepci, která mi pravděpodobně snížila účinnost léků na epilepsii a mně se dvakrát vrátily ty podivné stavy déjavu, které jsem mívala dost často před oběma velkými záchvaty. Proto jsem teď o všem řekla primářovi, který má teď podezření nejen na generalizované epileptické záchvaty (to jsou ty grand-mal), ale i na parciální záchvaty (to jsou ty petit mal, které se můžou projevovat právě podobným zahleděním, pocitem dejavu apod.). Tak mě chce i nadále sledovat a 4. 10. tam pojedu na kompletní odběry krve včetně jaterních testů, minerálů, krevního obrazu a dalšího EEG vyšetření. Kvůli užívání antikoncepce mi tedy navýšil denní dávku Lamotriginu ze 100 mg na 200 mg. A další kontrola 26. 10. Více o této kontrole píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-na-neurologii-v-nemocnici
To jsem ale netušila, že tam nakonec pojedu už za 14 dnů s jinými potížemi, kterých jsem si všimla asi 5 dnů po té kontrole 13. 7. Jeden den se mi před obědem dost nepříjemně třásla levá ruka, že jsem v ní těžko udržela lžíci nebo sklenici s vodou. Trvalo to asi 2 hodiny a viděl to i můj obvodní lékař, ke kterému jsem šla se zprávou z neurologie. Proto mi napsal žádanku na další neurologické vyšetření v nemocnici, kam jsem jela za týden 26. 7. Primář mě trošku překvapeně přivítal, asi měl strach, že jsem dostala další záchvat, ale uklidnila jsem ho, že jde jen o ten třes ruky a následnou omezenou pohyblivost levého prsteníčku. Vyšetřil mě, ale hned mě uklidnil, že šlo pravděpodobně jen o tetanické křeče z nedostatku hořčíku a nevyloučil i možnost vedlejšího účinku z navyšování denní dávky lamotriginu. Prý se to někdy stává. Tak mi předepsal i rozpustný Magnosolv, který mám užívat, kdyby se mi začaly vracet podobné třesy nebo křeče a dávku hořčíku zvýšil na 3x denně. A musím říct, že mi to vyšší množství hořčíku docela pomáhá, třesy ani větší křeče jsem od té doby zatím neměla. Více píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/moje-dne-ni-vy-etreni-na-neurologii
Ještě se zmíním o jedné návštěvě nemocnice 18. 7., kde jsem byla na interně na UTZ srdce kvůli dvojcípé aortální chlopni, kterou mi zjistili na UTZ v prosinci po prvním záchvatu. Jde sice o vrozenou vadu, ale v mém věku nijak závažnou a všechno je v pořádku. Stačí to jenom sledovat kontrolními UTZ srdce po roce.
Tak doufám, že to byly na delší dobu moje poslední návštěvy nemocnice a že teď bude už vše v pohodě. Ještě jedna věc - pravděpodobně mě díky užívání antikoncepce neminou každý měsíc migrény na začátku MS. Na migrény jsem často trpívala tak od 18 let, kdy jsem začala užívat antikoncepci a bylo to vždycky při menstruaci. Když jsem pak rok před početím Honzíka antikoncepci vysadila, tak migrény téměř ustaly a mívala jsem je pak tak dvakrát do roka.
Takže teď koncem července jsem si po dlouhé době opět zažila dost nepříjemnou migrénu trvající 2 dny, která vyvrcholila nevolností a zvracením Barf! . Tak si můžu do mého kalendáře záchvatů, který jsem dostala na neurologii, poznačit i tyto migrény. Vypadá to, že buď se budu muset smířit s tím, že si tímto každý měsíc projdu anebo prášky vysadím. Ale otěhotnět teď v žádném případě nechci ani nesmím - neurolog mi to taky vůbec nedoporučuje, dokud se nedám trošku dohromady a pořádně si neodpočinu. A to bude nevím kdy, asi až kluci povyrostou.
Tak a už končím o mých problémech a vrátím se k Tomáškově deníčku.

Nové dovednosti:
12. 7. 2011 - 14 měsíců - Tomášek nám udělal velikánskou radost - pustil se nábytku a udělal své první samostatné krůčky Smiling - sice asi jen 3, ale i tak jsem byla nadšená, protože jsem to ani nečekala, že se najednou k tomu odváží.
25. 7. 2011 - 14,5 měsíců - Tomášek už dokázal přejít celou místnost, dokázal si ze stoje dřepnout a zase se postavit, aniž by se něčeho držel a umí po nás napodobovat foukání pusinkou
27. 7. 2011 - 14,5 měsíců - Tomášek poprvé vylezl na bednu s hračkami a postavil se na ní - od té doby to zkouší pořád a předevčírem se mu to nevyplatilo - bedna pod ním ujela a tak z ní slítnul přímo hlavičkou na plovoučku Sad. Sice ten pád vypadal dost ošklivě, ale nakonec to skončilo jen velikou boulí a modřinou.
Taky si ve 14,5 měsících začal povídat - VA VA (má to být vrr) používá skoro na vše, co vydává nějaký zvuk (když jede vlak, auto, někdo seká trávu, apod.). Taky se nás pomocí VA VA na něco ptá - zvedá hlas a na něco při tom ukazuje
10. 8. 2011 - 15 měsíců - krásně už spolupracuje při oblékání - nastaví ručičky, když mu chci navléknout bodíčko nebo bundičku apod.
V 15 měsících si Tomášek vykračuje už suverénně jak doma, tak i venku v botičkách a moc ho to baví. Kráčí si sám bez držení za ručičku a ujde už pořádný kus Smiling. Pak se mu ale vůbec nelíbí, když ho chci vrátit do kočárku.
A taky se naučil tento měsíc pořádně vztekat - jakmile mu něco seberu, zakážu nebo když dojí jídlo, tak se může úplně zbláznit a řve. Vždy se vzteká, když chci něco dělat a nemůžu se mu věnovat - věšení prádla, vaření apod. tak probíhá za zvukové kulisy jeho řevu.
Dost si teď vyžaduje pozornost - když se mu někdo věnuje, tak je hodňoučký, ale běda, když mu zmizím z očí - i při mytí hlavy slyším jeho pláč.
Jeho nejblíbenější činností poslední doby je krámování všude, kde se mu podaří otevřít dvířka, šuplíky apod. - např. mi vykrámuje šuplík s vařečkami, kvedlačkami apod. a pak to postupně odnáší na různá místa v bytě, takže už spoustu náčiní nemůžu najít. Anebo se už několikrát stalo, že jsem vařečky našla vyhozené v odpadkovém koši.
Rozmotávání toaletního papíru ho taky moc baví, ale ze všeho nejradši papá - apetit má Tomášek tedy pořádný, není snad jídlo, které by mu nechutnalo Jídlo .

Stravovací a spánkový režim:
Už od minulého měsíce začínám Tomáškovi tedy dávat i to, co jíme my, akorát jemu to oddělávám před konečným dochucením solí a kořením. Ale stále to střídám skleničkami, zvlášť když jsme dopoledne ve městě a není pak čas na vaření. K večeři mu dávám stále mléčné kaše od Hami, které mu moc chutnají a nahrazují mu tak jednu denní dávku mléka. Nutrilon mu tedy dávám jenom jednou denně, okolo půl páté ráno (cca 180 ml) a o zbylých 320 ml se postarají jak mléčné kaše, tak jogurty a kefíry.
Miluje v podstatě všechno jídlo, co se mu dostane pod ruku a stále nemá dost - občas mi přijde jako otesánek, takže musím trošku hlídat, aby se nepřejídal.
Se spinkáním je to podobné jako minulý měsíc. Přes den dávám Tomáška spát už jenom po obědě okolo 12:30, kdy většinou spinká 2 až 2,5 hodiny. Večer usíná okolo 20. hodiny s několika probuzeními v noci na cucnutí vody a okolo 4:30 ráno dostává Nutrilon a spinká pak do 7 hodin. V noci vydrží spinkat i 4 hodiny v kuse (hlavně večer), což je oproti dřívějšímu vstávání každou 1,5 až 2 hodiny už nádhera.

Zoubky:
Tento měsíc se zatím žádný zoubek neproříznul, i když dolní pravá dvojka už prosvítá dásní, tak to bude asi co nevidět. Takže má Tomášek zatím 7 zoubků.
Novinka - 15. 8. se Tomáškovi proříznul 8. zoubek - pravá dolní dvojka Smiling.

A co Honzík?
Honzík je náš andílek s ďáblem v těle a to doslova. O jeho šílených záchvatech vzteku jsem psala už minulý měsíc, tak se o tom už nebudu znova rozepisovat. Jeho období vzdoru teď dosahuje vrcholu a doufám, že to brzy pomine, jinak z něj budu brzy šedivá Koulení očima .
Navíc teď začíná o to náročnější období, že Tomášek už je docela samostatně pohyblivý a musím ho pořád hlídat - čehož Honzík využívá a sotva se otočím, tropí už nějaké lumpárny. A naopak, když se otočím k Honzíkovi, tak Tomášek leze někam, odkud hrozí pád anebo se třeba dostane ke kočkolitu a hrabe se v něm jako v písku, případně tropí další neplechy.
Nejhorší ale je, že jak je škaredé počasí a Honzík nemůže vybíjet svou energii venku, tak se doma nudí a zlobí. Kéž by se konečně oteplilo, ať můžeme trávit co nejvíc času venku.
Jinak ještě z jiného soudku - v pátek 5. 8. jsme jeli s oběma kluky na výlet do Zlínské ZOO Lešná a i když jsme museli ujet 150 km autem, tak kluci naštěstí ani moc nezlobili a prohlídku ZOO si hlavně Honzík (ale i my) krásně užil Smiling. Více o výletu a fotky ze ZOO najdete zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/na-vylet-zoo-le-na-zlin-5-8-2011
Tak to je snad vše podstatné z tohoto měsíce.


AKTUALIZACE:
12. 8. 2011 - Návštěva doktorky kvůli očičku
Dnes jsem byla ráno s Tomáškem u doktorky - naštěstí tam nikdo před námi nebyl, takže ani nehrozilo, že by Tomášek mohl něco chytnout od nemocných dětí.
Doktorka se mu na ty zarudlé váčky pod očičkama podívala a řekla, že to vypadá, jakoby se mu pod tím pravým okem dělalo ječné zrno. Ani nevím, co to je, ale napsala nám na to antibiotickou mastičku Opthalmo-Framykoin 2x až 3x denně. Tak snad to pomůže.
Sestřička ho pak ještě zvážila a dnes měl 9780 g, takže o 30 g méně než před měsícem. A to jsem si myslela, že s tím jeho apetitem bude mít určitě přes 10 kg Jídlo . Ale je zase pravda, že tento měsíc začal chodit a tak má už daleko víc pohybu. Doktorka si nás i tak chce za měsíc zase radši převážit.
Ještě mu dnes vzala sestřička z ručičky krev na krevní obraz, protože se zdál Tomášek doktorce dost bledý, ale to má asi po mně, tak snad to bude v pořádku.
V úterý 16. 8. tam máme přijít znova nejen na kontrolu s očičkem, ale i na 15ti měsíční poradnu a očkování Priorixem. To jsem ani nečekala, že bude teď očkovaný, protože nemá ještě 4. dávku hexavakcíny a Synflorixu, ale tu prý dostane za měsíc v září. A prý nevadí, že ten Priorix dostane dřív než 4. dávku hexavakcíny, hlavně musí být zachovaný měsíční odstup od očkování.
Pápá

16. 8. 2011
Dnes jsem byla s Tomáškem na 15ti měsíční prohlídce, kde byl i naočkovaný Priorixem proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Od páteční kontroly zhubnul dokonce 160 g, takže dnes vážil jen 9630 g, ale ten úbytek je pravděpodobně způsobený jeho daleko větším pohybem při chůzi. Za měsíc máme přijít zase na převážení a na 4. dávku hexavakcíny.
Více píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-poradna-s-toma-kem-v-15-mesicich
Pápá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama