Tomáškův 18. měsíc

21. listopadu 2011 v 22:24 | alenkas |  Památníček 2. rok
Je to neuvěřitelné, jak to uteklo, ale 10. listopadu oslavil Tomášek už 18 měsíců Smiling. Už to není to malé miminko jako před rokem, ale začíná z něj být pěkný uličník jako je Honzík, takže je to občas doma docela mazec na uhlídání. Co se stalo tento měsíc u nás nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 15 měsících (16. 8.): 9630 g, délka cca 76 cm
V 16,5 měsících (27. 9.): 10,1 kg, délka cca 77 cm, OH 48 cm
V 17,5 měsících (25. 10.): 10,3 kg
V 18,5 měsících (24. 11.) - podle domácí váhy cca 10,5 kg, přesně se to dozvím až v poradně

Zdraví:
I tento měsíc byl u nás trošku ve znamení obíhání po doktorech. Honzík byl naštěstí zdravý, tak se jednalo hlavně o Tomáška a o mě.
25. října v 17,5 měsících jsem šla s Tomáškem k doktorce na převážení a na poslední očkování 4. dávky hexavakcíny. Až potom jsem si vzpomněla na ten Tomáškův problém se zakoukáváním se do prázdna a když jsem o tom doktorce řekla, tak se chytala za hlavu, proč jsem jí o tom neřekla ještě před naočkováním. Hned tedy zvedla telefon a objednala Tomáška na EEG vyšetření 3. 11. k dětskému neurologovi do Ústí, kam s ním jezdíme už od 3 měsíců. Reakci na očkování naštěstí Tomášek neměl žádnou, což se mi hodně ulevilo. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/17ti-mesicni-poradna-ockovani-toma-ka
26. října jsem jela do Ústecké nemocnice na kontrolu na neurologii, kde jsem se dozvěděla výsledky krevních odběrů a EEG vyšetření a kde jsem se paní doktorce zmínila i o migrénách, které mě začaly trápit každý měsíc před začátkem MS. Výsledky krve dopadly docela dobře až na hraniční hodnoty bilirubinu a nižší hodnoty lamotriginu v krvi. Proto mám přijet za 3 měsíce na další kontrolní odběry. EEG vyšetření dopadlo v mezích normy.
Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/moje-dne-ni-kontrola-na-neurologii-v-nemoc...
3. listopadu jsme jeli s Tomáškem na to EEG vyšetření. Měla jsem trošku strach, jak bude spolupracovat, protože jsem si nedovedla představit, že vydrží půl hodiny v klidu, ale naštěstí to proběhlo bez větších problémů. Ze začátku sice docela křičel, nelíbilo se mu nasazení čepice s elektrodami ani stříkání vodícího gelu, natož pak položení na lůžko - ale sestřička si s ním brzy poradila, podařilo se jí odvést jeho pozornost hračkami a pak už to šlo. Trvalo to asi 20 minut, pak jsme čekali nějakou dobu v čekárně, než doktor zpracoval výsledky a pak jsme šli k němu do ordinace.
Doktor nás pak uklidnil, že EEG je aktuálně bez patologického nálezu, i když to nemusí být úplně rozhodující, protože je to jen takový kratičký náhled, kdy se ne u všech pacientů nemusí vše zobrazit. Na příští kontrole koncem ledna se zopakuje i EEG, aby se zkontrolovalo, zda nedošlo k nějakým změnám. Předepsal nám pak vitamín B6 Pyridoxin, který už Tomášek bral jako miminko od 3 měsíců na zmírnění svalového napětí. Tak se mi moc ulevilo, že to tak dopadlo a doufám, že se to nebude nijak zhoršovat. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kovo-eeg-vy-etreni-na-neurologii

Nové dovednosti:
Poslední dobou se Tomášek dostává do první fáze období vzdoru - umí se už pěkně vztekat a dělá scény, jakmile mu něco seberu, nedovolím někam vylézt apod. To sebou háže na zem, tluče hlavou do země a vříská, že mám skoro strach, že si ublíží. Při těchto záchvatech i do mě vztekle kouše, což se mi tedy vůbec nelíbí.
Okolo 20. října se naučil vylézat na vše, co má po ruce - na židle, odpadkové koše, WC, leze na stůl a stoupá si - takže každou chvíli trnu, že si fakt ublíží, protože už to bývá daleko větší výška než když byl jen na posteli. Dost často tedy padá a čelo má samou bouli a modřinu, ale nic ho neodradí od jeho průzkumnických choutek a leze všude znovu a znovu.
Teď v 18 měsících už začíná používat o krapet víc slůvek než před měsícem - naučil se krásně říkat a opakovat "máma", což mi dělá velkou radost Smiling. Umí říct taky bába, děda a občas táta. Mezi další oblíbená "slůvka" patří:
kaka = opička; vak = vlak; dej = když chce něco podat; haf = když vidí pejska; ham = asi nejoblíbenější slůvko. Poslední dobou si začíná i krásně povídat pro sebe takové "gaj gaj", což nevím, co je, ale pořád to opakuje, jakoby něco vyprávěl Smiling.

Stravovací a spánkový režim:
S jídlem nemáme u Tomáška žádné problémy - je to velikánský jedlík a neexistuje snad jídlo, které by mu nechutnalo a nebylo by "ham".
Už si zvykl na rituál mlíčka před spaním a k ránu, bez něho by to nebylo ono, stejně tak jako musí mít stále dudlíčka na spaní.
Se spaním je to taky podobné jako minulý měsíc - už asi 6 týdnů ho dávám spát večer do ložnice k Honzíkovi a je to opravdu lepší než když předtím spal v pokojíku, kde je TV a počítač. Většinou kluky ukládám před 20. hodinou, chvíli tam ještě oba výskají, Tomášek vyhazuje dudlíka a má radost, když mu ho bráška podává, příp. leze Honzík za Tomáškem do postýlky apod. - záleží na tom, jak hodně jsou unavení. Někdy se zklidní a usnou do 15 minut, ale většinou to trvá tak půl hodinky. Pak už je ale klid, Honzík spinká většinou celou noc, jen se jde občas vyčurat a Tomášek se budí 1 až 2x na dudlíka, kdy hned usne a pak nad ránem na mlíčko a pak spinká třeba až do 8 hodin Smiling.


Zoubky:
Tento měsíc Tomáškovi vyrostly hned 3 zoubky najednou - 18. října jsem si všimla, že má proříznutý 10. a 11. zoubek (horní a dolní čtyřka vlevo) a prořezával se i 12. zoubek (dolní čtyřka vpravo).

A co Honzík?
Honzík oslavil 2. listopadu už 42 měsíců, tedy 3,5 roku života. Přijde mi to jako nedávno, co se narodil a už je to přitom takový velký kluk Smiling.
Tento měsíc byl i celkem zdravý, takže mohl 3x do školky. Sice se mu nikdy nechce vstávat a už vůbec ne oblékat, ale naštěstí už nedělá tak velké scény jako dřív. Ve školce už prý taky tolik nezlobí, ale záleží na tom, jak je vyspaný. Někdy je to s ním lepší, někdy horší. Už tam naštěstí aspoň trošku obědvá, dřív nechtěl ani ochutnat. Ale i tak si ho musím po obědě vyzvedávat, protože by tam jinak ztropil příšernou scénu. Chodí tam tedy 1x týdně a doufám, že postupně si na kolektiv a pravidla školky zvykne. Dnes ale dostal v noci opět po měsíci pořádnou rýmu, takže příští týden se školka opět konat nebude.
Jinak jsme začali chodit s Honzíkem do Sokola na cvičení s dětmi - tedy chodí tam s ním hlavně moje mamka nebo táta, protože já hlídám Tomáška a pak po skončení cvičení s dětmi chodím cvičit i já - přihlásila jsem se na nacvičování skladby žen na Všesokolský slet v Praze, který se bude konat příští rok začátkem července. Tomáška hlídá doma manžel a Honzíka si odvádí ze cvičení děda a bere si ho na noc k nim domů, abych pak po návratu ze cvičení neměla moc velkou honičku s ukládáním kluků.
Kromě toho nacvičování na slet chodím ve stejný den od 18 hodin i na Fit Latino Dance, což jsou latinskoamerické tance pro ženy a moc mě to baví. Skvěle se u toho pobavím, zapotím se a doufám, že i trošku zpevním postavu. Bohužel je to jen 12 lekcí a poslední bude 5. prosince, takže už to brzy skončí, ale na jaře prý možná bude pokračování.
Tak, to je snad vše hlavní od nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama