Tomáškův 20. měsíc

17. ledna 2012 v 22:18 | alenkas |  Památníček 2. rok
Další měsíc utekl jako voda, Tomášek oslavil 10. ledna 2012 už 20 měsíců a tak se hlásím s dalším zápisem do Tomáškova deníčku. Co se stalo tento měsíc u nás nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 15 měsících (16. 8.): 9630 g, délka cca 76 cm
V 18,5 měsících (24. 11.) - 10,37 kg, délka 80 cm, OH 48 cm
Ve 20 měsících (13. 1. 2012) - cca 10,7 kg, délka cca 80 cm

Zdraví:
Tento měsíc naštěstí nebyl tak náročný, i když 19 měsíců oslavil Tomášek ještě v nemocnici, kde jsme byli po pádu z kočárku a následném zvracení (nakonec se potvrdila spíš střevní viróza spojená s pádem z kočárku).
Pak už nás naštěstí větší karamboly nepotkaly, pokud tedy nepočítám Honzíkovo opaření na Štědrý den. Když jsem chystala bramborovou kaši na večeři, tak se Honzík v nestřeženém okamžiku dostal do mikrovlnky a strhnul na sebe hrnek s horkým mlékem a talíř s bramborovým salátem, který si předtím taťka odložil na mikrovlnku. Úplně ve mě zatrnulo, že místo nadílky pojedeme na pohotovost, ale naštěstí nebyl opařený tak hodně jako Tomášek v listopadu a puchýře se mu neudělaly. Měl jen hodně červená místa na hrudníku a nahoře na čele, která mu do druhého dne téměř zmizela. Více jsem o tom psala tady:
http://www.mojetehotenstvi.cz/nas-stedry-vecer-kdy-jsme-malem-skoncili-n...
3. ledna jsem jela do nemocnice na neurologii na kontrolu. Pan primář mi sdělil výsledky MRI mozku a krevních odběrů. Oboje dopadlo v podstatě dobře, akorát na MRI mozku se trošku zvětšila cysta v epifýze z loňských 2 mm na 7 mm. Mám taky trošku zvýšené jaterní enzymy ALT a bilirubin, ale to je asi díky kombinaci antiepileptik s antikoncepcí. Za 3 měsíce mě čeká další kontrola s předchozím EEG vyšetřením. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/moje-dnesni-kontrola-na-neurologii-v-nemoc...
Jinak kluky trošku potrápilo nachlazení před Vánocemi - Honzík měl dost ošklivý kašel, ale naštěstí mu hodně pomohly inhalace Ecobecu, díky kterým mu to nesedlo na průdušky a zůstalo to jen u nastydnutí. Po novém roce se mu kašel vrátil a to už jsem myslela, že nás doktorka nemine, ale i tentokrát Ecobec rychle zabral a zůstalo to u kašle. Chytnul to od něho i Tomášek, kterému se spustila pořádná rýma a občas zakašlal, ale naštěstí se z toho nic horšího nevyklubalo.
Co se týká dalších doktorů, tak s Tomáškem máme teď v lednu ještě návštěvu oční ordinace 16. 1., kam jedeme na kontrolu po půl roce. Řekla bych ale, že teď už mu očička vůbec neujíždějí a že mu snad šilhání nehrozí. Doktorka chce udělat ještě nějaké vyšetření, které se jí minule nepovedlo, protože se dost bránil a vztekal. No tak to nevím, jak to chce udělat teď, když má Tomášek daleko víc síly a brání se ještě víc než ve 14 měsících Koulení očima .
25. ledna pak jedeme s Tomáškem na kontrolu na neurologii, kam jsme objednaní na kontrolu kvůli občasnému zakoukávání se do "blba" na podzim. EEG vyšetření ze začátku listopadu naštěstí dopadlo dobře, ale i tak ho chce neurolog víc sledovat, kdyby náhodou ... Ale řekla bych, že jak jsem mu začala dávat každé ráno půl tabletky Pyridoxinu, který nám neurolog doporučil, že mu to docela pomáhá a to zakoukávání se hodně omezilo. Jak to bylo předtím 1 až 2x týdně, tak teď jsem si toho všimla jednou za 2 až 3 týdny. Tak snad to bude dobré.

Nové dovednosti:
Nějak nestíhám zapisovat, kdy se co naučil nového, tak alespoň pár věcí:
- v 19,5 měsících se naučil lézt do schodů
- na požádání umí ukázat kde má hlavičku, uši, pusinku, bříško, nožičky, pindíka Smiling
- od 2. ledna slavíme trošku úspěch s nočníkem - večer po rozbalení se před koupáním běží sám posadit na nočník a většinou se vyčurá. Dokonce i během dne po spaní se občas vyčurá anebo si sedá sám na nočník, i když je oblečený Smiling. Oproti Honzíkovi, který si v jeho věku nechtěl na nočník ani sednout, je Tomášek v tomto šikovnější. Asi už to odkoukal od brášky Smiling.
- co ale stále zdokonaluje, jsou záchvaty vzteku - to se propíná do luku a nechce se nechat vzít, anebo dost často buší hlavičkou do všeho, co má po ruce (do země, do stolku, do zdi atd.).
- co se týká mluvení, tak stále zatím žádná sláva. Používá pár svých slůvek jako máma, táta, děda, ham, vak (vlak), dej, ha (haf) a pak různými gesty a zvuky vyjadřuje svou nespokojenost nebo když něco chce. O skládání slov zatím není ani řeč, když se mu zatím nechce povídat. Ale naštěstí rozumí tomu, o čem se mluví a co po něm chceme.

Zoubky:
- v 19,5 měsících se mu proříznul 13. zoubek - horní trojka (špičák) vlevo a ve 20 měsících se mu proříznul 14. zoubek - dolní trojka vlevo. Zatím má tedy 14 zoubků a další 2 špičáky se proříznou každým dnem. Díky tomu si teď zažíváme opět náročnější noci, kdy se hodně často budí a křičí.

A co Honzík?
Honzík byl s taťkou 12. 12. v Litomyšli na alergologii, kde mu odebírali krev na zjištění hladiny imunoglobinů a protilátek. Byl tam objednaný na kontrolu po 3/4 roce, kdy mezitím bral půl roku Broncho-vaxum na posílení imunity. Teď chtěl pan doktor zopakovat odběry, aby zjistil, zda se imunita trošku zlepšila. Zároveň provedl Honzíkovi i spirometrii, tedy funkční vyšetření plic, které dopadlo dobře.
Po novém roce tam pak manžel volal kvůli výsledkům. Odběry nedopadly opět nic moc, před rokem měl hladinu 4,3 a teď má 4,9, přičemž normální je 5,5. Takže od února budeme zase dávat na půl roku Broncho-vaxum vždycky prvních 10 dnů v měsíci. Do školky může zatím 1x týdně a na jaře, až nebude tolik nemocí, by mohl chodit i 2x týdně.
I nadále je Honzík pořádný vztekloun, který stále zkouší naší trpělivost a testuje si naše hranice. Je to s ním občas hodně náročné a kolikrát už mi opravdu rupnou nervy, když se to s ním nedá vydržet. Do toho ještě začne zlobit Tomášek a to mám pak občas chuť někam utéct. Ale je to asi normální období, které musíme nějak vydržet a zvládnout a doufám, že se to časem srovná a bude líp. Nejhlavnější je to, aby byli kluci zdraví.
Pokusím se přiložit ještě nějaké fotky z tohoto měsíce, ale bohužel je tady ta kvalita dost hrozná, takže to hodně zkresluje a nejde ani poznat, které fotky jsou z nového foťáku. Více fotek s lepší kvalitou mám na fejsbuku.
Fotky z Vánoc jsem už dávala do samostatného článku tady:
http://www.mojetehotenstvi.cz/nase-vanoce-2011-fotky
Mějte se krásně, pa Pápá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama