Tomáškův 21. měsíc

13. března 2012 v 13:08 | alenkas |  Památníček 2. rok
Další měsíc uplynul opět jako voda, Tomášek oslavil 10. února už 21 měsíců a tak jsem zpět s jeho deníčkem.

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 15 měsících (16. 8.): 9630 g, délka cca 76 cm
V 18,5 měsících (24. 11.) - 10,37 kg, délka 80 cm, OH 48 cm
Ve 21 měsících (8. 2. 2012) - 10,7 kg, délka 81 cm

Zdraví:
Tento měsíc byl co se týká nemocí spíš klidnější, až v jeho závěru se Honzík začátkem února osypal neštovicemi a Tomášek dostal horečky.
V lednu jsme byli s Tomáškem na dvou kontrolách u doktorů - 16. ledna na očním v Litomyšli a 25. února na dětské neurologii v Ústí.
Na očním jsme strávili spoustu času v čekárně, než na nás přišla řada. Doktorka se nejdřív podívala Tomáškovi na bouličku pod okem, která ho trápí už od srpna (nejdřív téměř 3 měsíce na pravém oku a od prosince na levém) a diagnostikovala to jako chronické vlčí zrno. Prý se to musí odstranit chirurgicky v plné narkóze a tak nám našla nejbližší termín operace na 4. dubna. Den předem máme přijet na příjem na dětské oddělení, pak mu provedou na očním předoperační vyšetření, druhý den mu to odstraní a další den by nás měli pustit domů. Moc se mi ta narkóza nelíbí, bojím se, jak na ni bude Tomášek reagovat, ale nedá se nic dělat. Hlavně, aby mu to pomohlo.
Na konci vyšetření mu pak doktorka pomocí autorefraktoru změřila zrakovou ostrost. Nedopadlo to nic moc - na pravém oku naměřila + 1,75 komb. a na levém oku -0,5 komb. Moc tomu tedy nerozumím, ale vypadá to jakoby na levé oko byl malinko krátkozraký a na pravé dalekozraký. Pozvala si nás tedy na kontrolu 3. května, kde mu udělají kontrolní vyšetření a pokud vyjde znovu tyto rozdílné dioptrické hodnoty u očí (anisometropie), tak se to bude muset korigovat brýlemi. Tak uvidíme, jak to dopadne. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dnesni-kontrola-s-tomaskem-na-ocnim
25. ledna jsme pak jeli s Tomáškem na kontrolu na neurologii, kam s ním jezdíme už od 3 měsíců. Neurolog si chtěl teď zkontrolovat, zda se mu stále vrací to zahledění, které míval na podzim a taky jestli se už trošku rozpovídal. Zakoukávání naštěstí postupně vymizelo, naposledy Tomášek nereagoval 1. prosince, tak jsem ráda. Kdyby se to náhodou zase začalo vracet, tak bychom museli na kontrolní EEG vyšetření. S tím povídáním to u Tomáška stále není nic moc, říká spíš jen základní slovíčka a citoslovce, ale rozumí nám moc dobře a to je hlavní. Jen si pak doktor při vyšetření všimnul, že má Tomášek ještě dost ploché nožičky. Prý je to vidět i při chůzi, ale zatím to nijak nevadí, protože to mívá spousta dětí v tomto věku. Máme mu dávat kvalitní obuv a na další kontrolu přijet za půl roku. Přece jen si ho chce pan doktor ještě pohlídat, když bylo na podzim podezření na epilepsii.
Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/kontrola-na-neurologii-s-tomaskem-ve-20-me...
To je snad tento měsíc co se týká obíhání po doktorech vše.
Honzík si prodělal od 2. února mírný průběh neštovic, Tomášek měl od 5. února 3 dny vysoké horečky patřící pravděpodobně k chřipce. Domněnka paní doktorky, že by mohlo jít o předzvěst neštovic, se zatím nepotvrdila, protože se Tomášek ještě neosypal. Zato mu už nějakou dobu přetrvává zvýšená teplota okolo 38 st. bez odečtu a kdyby se to do čtvrtka nezlepšilo, tak mu doktorka radši udělá odběry krve, CRP, sedimentaci a výtěr z krku. Tuto teplotu ale má Tomášek už pár měsíců, akorát jsem to doktorce nikdy neříkala, protože mu jinak nic nebylo. Teď má ještě rýmu a kašel, tak to může mít zvýšenou teplotu k tomu. Ale doktorka se chce radši ujistit, že nejde o nic vážnějšího.

Nové dovednosti:
Tento měsíc jsem nějak nestíhala zapisovat, co nového se Tomášek naučil, takže toho sem moc nenapíšu.
Přijde mi, že dělá pokroky ve všem každým dnem, akorát je to tak polehoučku, že se nedá říct, že v tom a tom udělal nějaký výrazný skok.
Co je u nás docela úspěch, je čurání do nočníku - od začátku ledna se umí vyčurat večer před koupáním do nočníku, aniž bychom ho museli pobízet. Sundám plínku a Tomášek si už sám sedá na nočník a čurá. V jinou dobu se mu to zatím nedaří, ale to nevadí. Jen co se na jaře oteplí, nechám ho běhat po bytě jen tak a jak uvidí při cestě nočník, tak si na něj začne chodit sám i přes den, jako se to naučil Honzík.

Zoubky:
Zatím má Tomášek stále 14 zoubků - naposledy mu vyrostly spodní špičáky v 19,5 a ve 20 měsících. Horní špičáky jsou už těsně před proříznutím, jeden se už možná klube, protože mu teče občas z pusinky krev a hlavně v noci se Tomášek často budí s křikem.
To je asi vše od nás.
Mějte se krásně a všem vám přeju hlavně hodně zdravíčka Pápá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama