Tomáškův 22. měsíc

13. března 2012 v 13:09 | alenkas
Další měsíc utekl jako voda a Tomášek oslavil 10. března už 22 měsíců. Už jenom 2 měsíce ho dělí od 2. narozenin. Tak co se stalo u nás tento měsíc nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 18,5 měsících (24. 11.) - 10,37 kg, délka 80 cm, OH 48 cm
Ve 21 měsících (8. 2. 2012) - 10,7 kg, délka 81 cm

Zdraví:
Únor byl u nás ve znamení neštovic. Honzík se začal osypávat 2. února, ale průběh u něho byl naštěstí jenom mírný - bez teplot a celkem měl jen asi 40 pupínků. Během 10 dnů mu pupínky zaschly a začal se z nich vyloupávat.
Tomáška potrápila od 5. února třídenní horečka přes 39 stupňů. Doktorka si nejdřív myslela, že jde o předzvěst neštovic, ale to se nakonec nepotvrdilo, protože to byla přece jen dost krátká doba od nakažení Honzíka.
V pondělí 13. února jsem byla s Honzíkem na kontrole s neštovicemi a vzala jsem s sebou i Tomáška, protože začal dusivě kašlat. Honzík už byl v pořádku a mohl začít chodit ven a Tomáškovi doktorka zjistila zánět nosohltanu. Zeptala se na teplotu a když jsem jí řekla, že má Tomášek už delší dobu teplotu okolo 38 st. bez odečtu, tak se jí to moc nelíbilo a pozvala si nás na pátek 17. 2. na odběry krve a výtěr z krku.
V neděli 19. února se začal Tomášek osypávat neštovicemi, bylo to 17 dnů od nakažení Honzíka. Zároveň dostal i horečku 39 st. po odečtu.
Tomáškův průběh neštovic byl bohužel těžší - pupínky se mu udělaly úplně všude včetně sliznic v puse, u očí, na pindíkovi atd. Čtyři dny ho trápila vysoká horečka přes 39 st., která vyvrcholila v úterý 21. února - večer jsem mu naměřil 40,6 st. bez odečtu a to už mě dost vyděsilo. Tomášek měl úplně ledové ruce a nohy, tak jsem mu nemohla udělat ani zábal. Po 4 hodinách jsem střídala Nurofen s paralenem a ráno měl teplotu 39,2.
To už jsem na nic nečekala a manžel nás odvezl k doktorce. Ta si Tomáška pečlivě vyšetřila a uklidnila mě, že jde "jen" o těžší průběh, ale bez komplikací v podobě zápalu plic nebo zánětu mozkových blan.
Od čtvrtka 23. 2. byl Tomášek už bez teplot, měl ji maximálně zvýšenou do 37,5. Do týdne mu pak začaly pupínky hezky zasychat a doktorka povolila vycházky ven. Vylupování trvá delší dobu, protože některé pupínky byly dost hluboké, ale neměly by zůstat žádné jizvičky. Fotky osypaného Tomáška jsem vložila tady:
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskovy-nestovice
Co se týká mně, tak jsem byla ve čtvrtek 8. března opět v nemocnici na neurologii na odběrech krve na zjištění hladiny lamotriginu v krvi a pak na EEG vyšetření. Výsledky se dozvím na kontrole u primáře 10. dubna.
Honzíka začala poslední 2 dny trápit zelená rýma - z ničehož nic se mu spustila hustá táhlá zelená rýma, aniž by byl předtím nastydlý. Tak doufám, že z toho nebude zase nějaká nemoc.
Mně začalo dnes v poledne dost ostře bolet a švihat v podbřišku, trvalo to asi 15 minut a vůbec nevím, co to mohlo být. Od té doby mě břicho bolí tak nějak celkově, ale nejvíc to cítím právě v podbřišku, i když je to teď už spíš tupá bolest. Tak doufám, že z toho nic nebude.
Nové dovednosti:
Každým dnem se Tomášek učí novým věcem, ale není v mých silách zde popisovat vše. Tak jen namátkou:
- ve 21,5 měsících se začal pokoušet chodit do schodů v domě, které jsou dost příkré a vysoké. S mou pomocí je teď ve 22 měsících vyjde.
- konečně se naučil stavět několik kostek na sebe a při hře s legem umí udělat věž z malých kostiček
- začíná se u něho projevovat období vzdoru v plné síle - při vztekání kope, bouchá a kouše sebe i vše, co má v dosahu.
- začal používat dvě nová slůvka - bo (bota) a ato (auto). Jinak říká stále to samé - máma, táta, bába, děda, ham, dej, vak (vlak) a ta (tam). Vystačí si pak s ukazováním a zvuky, kterými dává najevo, že něco chce, nebo že se mu něco nelíbí
- s nočníkem je to tak nastejno jako minulý měsíc - sám si na něj sedne a občas se vyčurá, ale jinak žádný pokrok. Zatím to neřeším, až se oteplí, tak ho nechám běhat doma jen tak, aby si mohl bez problémů sednout pokaždé, když bude cítit potřebu a doufám, že se to pak naučí stejně rychle jako Honzík.

Zoubky:
Zatím má Tomášek už 15 zoubků, před pár dny se mu konečně prořízla horní leva trojka (špičák). Druhý horní špičák se prořízne asi každým dnem.
Tak to je asi za dnešní měsíc vše. Mějte se krásně, pa Pápá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama