Tomáškův 23. měsíc

17. září 2012 v 22:35 | alenkas |  Památníček 2. rok
Další měsíc opět uběhl jako voda, Tomášek oslavil 10. dubna už 23 měsíců a do 2. narozenin už zbývá necelý měsíc. Tak co se u nás za tento měsíc stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.), délka 47 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 18,5 měsících (24. 11.) - 10,37 kg, délka 80 cm, OH 48 cm
Ve 21 měsících (8. 2. 2012) - 10,7 kg, délka 81 cm
Ve 22 a 3/4 měsících (30. 3. 2012) - 10,85 kg, délka cca 82 cm

Zdraví:
Březen nás se zdravím opět trošku potrápil.
Začalo to ve středu 14. 3., kdy dostal Tomášek teplotu 38,5 a začal pokašlávat. Zdálo se to jako běná viróza, ale tentokrát šlo o něco jiného.
Ve čtvrtek večer asi půl hodiny po uložení ke spánku začal Tomášek v ložnici strašně kašlat takovým dusivým kašlem. Trvalo to chvilku, pak se uklidnil a za chvíli se zase rozkašlal. Byl to záchvat kašle, při kterém se Tomášek začal dusit. Mezi zakašláním se nemohl téměř nadechnout, chrčelo to v něm a zároveň ho to i natahovalo. Tak jsem ho rychle popadla do náručí, aby neležel a naštěstí se to za chvilku trošku zmírnilo, už se mohl mezi kašláním nadýchnout. Pak jsem otevřela okno, aby se nadýchal chladného vzduchu. Když pak Tomášek po delší době usnul, tak to v něm hrozně chrčelo.
Druhý den jsem s ním zašla k doktorce a té byla diagnóza hned jasná - akutní laryngitida. Kromě Mucosolvanu na kašel a Aeriusu na noc nám předepsala Lontermin 2x denně na roztažení průdušek.
V pondělí 19. 3. jsem s ním pak byla u doktorky na kontrole a naštěstí se Tomášek přes víkend hodně zlepšil.
Mezitím to o víkendu položilo mě. Od pátku mě začalo bolet v krku, začala jsem kašlat a měla jsem zvýšenou teplotu.
A v neděli 20. 3. mě to položilo úplně. Po celý den jsem měla horečku 40 st., lomcovala mnou zimnice na střídačku s hrozným vedrem a většinu dne jsem tak strávila v posteli. Když jsem vstala, všechno se se mnou točilo a jednou jsem i omdlela.
Brala jsem každé 4 hodiny paralen, ale moc to nezabíralo. O půl jedenácté večer jsem měla teplotu 40,1 a když jsem si šla pro další prášek, tak jsem měla co dělat, abych udržela rovnováhu, jak to se mnou házelo. Na noc jsem si pak vzala Ibalgin a ten jediný mi pomohl. Za 2 hodiny jsem se začala šíleně potit, až ze mě lilo a díky tomu mi do rána klesla teplota o 4 stupně a naměřila jsem si jenom 36 st.
V pondělí jsem už pak byla bez teploty, akorát jsem skoro ztratila hlas - díky chrapotu jsem skoro nemohla mluvit a v krku mě pořád hodně bolelo. Spustila se mi i rýma a tak jsem si zašla v úterý 20. 3. ráno k doktorovi. Ten mi určil diagnózu jako angínu a napsal mi ATB Duomox po 8 hodinách. Naštěstí to rychle zabralo a do 3 dnů mi pak už bylo o hodně lépe.
Aby toho nebylo málo, v pátek 23. března onemocněl Honzík Koulení očima .
Od pátka do pondělí měl horečky přes 39 st. a silný kašel, díky kterému v noci na sobotu skoro 3 hodiny nespal, jak ho trápily záchvaty kašle. Od pondělí už měl naštěstí jenom zvýšenou teplotu
K doktorce jsem s Honzíkem nakonec nešla, protože ta by mi určitě poradila to, co jsme dávali my. Na teplotu Nurofen, ráno a odpoledne Mucosolvan na kašel, před spaním nosní kapky a na noc Aerius. A dvakrát denně fouknutí Ecobecu.
Od úterý 27. 3. bylo Honzíkovi už o hodně lépe. Kašlal už méně často, odkašlával si a byl bez teploty a začal vysmrkávat husté hleny. Během několika dnů se pak hodně zlepšil a do týdne byl téměř zdravý.
V pátek 30. 3. jsem šla s Tomáškem k doktorce na předoperační vyšetření před plánovanou operací vlčího zrna pod levým okem, kterou měl určenou na středu 4. 4. Týden předtím už nám přišly papíry z nemocnice s informovaným souhlasem a popisem průběhu operace v plné narkóze a možných komplikací. Pak tam byly ještě pokyny k nástupu do nemocnice den předem v úterý 3. 4., kdy jsem se před přijetím na dětské oddělení měli dostavit ještě na oční vyšetření na očním oddělení.
Předoperační vyšetření u doktorky dopadlo dobře a dostali jsme naději, že by se operace nakonec nemusela konat. Tomáškovi se totiž to vlčí zrno od poslední kontroly na očním v lednu o hodně zlepšilo, téměř úplně se mu vstřebalo a i doktorka říkala, že podle ní by teď operace nebyla nutná, nicméně o tom musí rozhodnout lékař v nemocnici na oční ambulanci.
V úterý 3. dubna jsme pak jeli s Tomáškem do Litomyšlské nemocnice na příjem na dětské a předtím jsme ještě museli na vyšetření na oční ambulanci. Doktorka se na Tomáška podívala, prohmatala mu to očičko a potěšila nás zprávou, že se mu to natolik zlepšilo, že by pro něho v tuto chvíli byla narkóza a operace zbytečně zatěžující. Pokud by to měl tak ošklivé jako v lednu, tak by nás ta operace neminula, ale vzhledem k tomu, že během posledního měsíce se mu to zrno samo vstřebalo, tak měl Tomášek veliké štěstí Smiling. Moc se nám ulevilo.
Za měsíc 2. 5. nás čeká kontrola v očním centru, kde Tomáškovi přeměří očička, aby se zjistilo, zda má skutečně nějaké dioptrie nebo ne.
V pátek 6. dubna večer dostal Honzík opět hrozný záchvat kašle, ale tentokrát to bylo ještě horší než před 2 týdny. Tento záchvat kašle předtím trval snad hodinu téměř bez přestání, kašel byl dráždivý až kokrhavý, takže to vypadalo na laryngitidu. Naštěstí se Honzík nezačal dusit jako Tomášek. Už jsem měla fakt strach, že skončíme v nemocnici, pokud by mu ten Ecosal na roztažení průdušek nepomohl.
Přes velikonoční svátky se Honzíkovi kašel hodně zlepšil, v noci už spal klidně a tak jsem s ním v úterý 10. dubna ani nemusela k doktorce.
A vše vyvrcholilo v úterý 10. dubna večer, kdy nám Tomášek dost ošklivě spadnul z otáčivé židle na kolečkách přímo na hlavičku Sad. Byli jsme s manželem v pokoji, a stejně jsme to neuhlídali. Byl to jenom okamžik a nedalo se ani zareagovat. Tomášek se bleskurychle vyšplhal na otočnou židli a než jsem ho stačila sundat, tak si začal stoupat a v tu ránu to s ním ujelo a letěl dolů. A přímo po hlavě. Úplně to zadunělo, jaká to byla rána Sad.
Postupně se mu začala vybarvovat modřina přes půlku obličeje - od tváře po čelo. Tomášek nějakou dobu strašně křičel, pak se uklidnil a zdál se v pořádku - choval se normálně, nezvracel nemotal se. Chodila jsem ho pak večer každou hodinu kontrolovat, ale naštěstí spal v noci celkem klidně bez zvracení nebo jiných známek otřesu mozku.
Ve středu dopoledne jsem s Tomáškem radši zašla k doktorce, protože to přece jen byl dost ošklivý pád. Ráno bylo vidět, že má největší modřinu na levé tváři, táhne se mu to až nad levé oko, ale naštěstí to nebylo ještě tak hrozné, jak to v úterý večer vypadalo.
Doktorka se mu na to podívala, zkontrolovala zorničky, které naštěstí reagovaly dobře. Pak jsem ho měla ještě 2 dny hodně hlídat a kdyby se začal chovat divně, začal mi usínat nebo zvracet, tak jsme měli hned přijít. Naštěstí to bude v pořádku, zatím se žádné komplikace nepřidaly, což jsem moc ráda Smiling.
Tak to je snad vše. Zase se nám toho tento měsíc nashromáždilo, ale doufám, že jak se oteplí, že už bude lépe.

Nové dovednosti:
Co se týká mluvení, zatím žádný pokrok nenastal. Snad jenom slůvko BO používá nejen pro botu, ale i v případech, když vidí nějakou dírku, když něco spadne na zem apod.
Jinak říká stále to samé - máma, táta, bába, děda, ham, dej, vak (vlak) a ta (tam). Vystačí si pak s ukazováním a zvuky, kterými dává najevo, že něco chce, nebo že se mu něco nelíbí.
Ale co se týká nočníku, tak jsme konečně zaznamenali posun kupředu Smiling. Od 7. dubna jsem ho zkusila nechat doma přes den bez plínky a kupodivu se nestalo ani moc nehod. Tomášek si sám sedá na nočník a průběžně do něho po troškách učurává Smiling.
A od 10. dubna, kdy oslavil 23 měsíců, se mu daří do nočníku udělat i malinký bobek. Většinou je to ráno, když se nejdřív vykadí do plínky a zbytek se mu podaří vytlačit do nočníku Smiling.

Zoubky:
Ve 23 měsících má Tomášek 16 zoubků. Poslední horní špičák se mu proříznul ve 22,5 měsících a už mu zbývají jenom poslední čtyři stoličky.
Tak to je asi za dnešní měsíc vše. Přiložím ještě nějaké fotky, víc jich mám na fejsbuku, kde jsou v lepší kvalitě než tady.
Mějte se krásně, Pápá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama