Tomáškův 24. měsíc + ohlédnutí za 2. rokem

17. září 2012 v 22:37 | alenkas
Další měsíc opět utekl jako voda a tak jsem zde s Tomáškovým deníčkem, ve kterém se ohlédnu nejen za uplynulým 24. měsícem, ale i za celým 2. rokem. Tomášek oslavil 10. května už 2 roky a to je myslím příležitost k většímu bilancování Smiling.

Jak nám Tomášek vyrostl:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.), délka 47 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 18,5 měsících (24. 11.) - 10,37 kg, délka 80 cm, OH 48 cm
Ve 21 měsících (8. 2. 2012) - 10,7 kg, délka 81 cm
Ve 22 a 3/4 měsících (30. 3. 2012) - 10,85 kg, délka cca 82 cm
Ve 24 měsících (12. 5. 2012) - 11,1 kg, délka 83 cm
Celkově nám za 2. rok přibral a vyrostl o 1,7 kg a 8 cm.

Zdraví ve 24. měsíci:
Tento měsíc byl co se týká zdraví klidnější, čekalo nás jenom několik kontrol u doktorů.
17. dubna jsem byla na kontrole na neurologii v Orlickoústecké nemocnici. Dopadla jsem dobře, výsledky EEG i hladina lamotriginu byly v normě. Další EEG a kontrola mě tedy čeká za 3 měsíce.
Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/moje-kontrola-na-neurologii-v-nemocnici
Od čtvrta 26. dubna do úterý 1. 5. si kluci prodělali střevní virózu se zvracením a horečkami. Honzík měl jen zvýšenou teplotu a přidal se dráždivý kašel. Tomášek měl horečku přes 39 st., kašel a rýmu. Doktorka pak chtěla za 2 dny ještě kontrolu, ale naštěstí se z toho kluci rychle dostali.
V pátek 4. května jsme byli s Tomáškem na kontrole v dětském očním centru v Litomyšli. Naštěstí i tato kontrola dopadla dobře - výsledky zrakové ostrosti jsou v pořádku a brýle nejsou nutné Smiling Pravděpodobně mu to v lednu zhoršilo vlčí zrno pod levým okem a teď už vidí Tomášek zase krásně. Další kontrola na očním nás čeká až za rok ve 3 letech.
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskova-kontrola-na-ocnim-4-5-2012
Pak už byl naštěstí až do Tomáškových 2. narozenin s nemocemi klid.

Zdraví v uplynulém 2. roce
Loňský rok byl ve znamení běžných nemocí i několika úrazů.
V květnu 2011 jsem prodělala velký epi záchvat, po kterém mi v nemocnici nasadili antiepileptika. Od té doby jezdím každé 3 měsíce na kontroly, před kterými podstupuju odběry krve a EEG vyšetření. Naštěstí jsou výsledky v normě. Občas se mi vrací aury déja-vu, ale slabší než před rokem.
Od července jsem začala užívat antikoncepci, která mi spustila silné migrény každý měsíc před MS. Na neurologii předepsána Sumigra a doporučeno změnit nebo vysadit antikoncepci. I po změně antikoncepce migrény neustávaly, tak jsem ji po půl roce užívání vysadila a od té doby se počet migrén snížil.
V červnu 2011 jsme si prodělali s Honzíkem angínu, přeléčeno ATB.
http://www.mojetehotenstvi.cz/obihani-po-doktorech-nekonci
Koncem července jsme byli s Tomáškem na prvním očním vyšetření v Litomyšli - dopadlo dobře, šilhání ani dioptrie se nepotvrdily, kontrola za půl roku
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-ocni-vy-etreni-toma-ka
Od srpna přes celý podzim Tomáška potrápilo vlčí zrno pod pravým okem a od prosince pod levým okem. Hrozila mu operace v plné narkóze, kdy se mělo zrno odstranit, ale naštěstí se postupně vstřebalo.
V srpnu 16. 8. byl Tomášek naočkovaný 1. dávkou Priorixu, na kterou měl dost špatnou reakci - dvakrát horečky přes 39,5 st., 12. den osypání vyrážkou
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kova-reakce-na-ockovani-priorixem
20. 9. - kontrola na neurologii v 16 měsících - Pohybově v pořádku, řeč chudší. Podezření na hyperaktivitu, uvidí se časem. Další kontrola za půl roku. Více zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/kontrola-na-neurologii-s-toma-kem-v-16-mes...
Od konce září 2011 - občasné zakoukávání Tomáška, nereagování na zavolání ani mávání před očima. Délka asi 10 sekund, pak probrání a pokračování ve hře. Opakovalo se to 1x až 2x týdně.
25.10. očkování 4. dávkou hexavakcíny v 17,5 měsících - doktorka nás objednala na EEG vyšetření na 3. 11.
3. 11. 11 - EEG vyšetření - dopadlo bez patologického nálezu, nicméně musíme Tomáška sledovat i nadále a podávat vitamín B6 Pyridoxin.. Koncem ledna přijet na kontrolu.
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kovo-eeg-vy-etreni-na-neurologii
13. 11. Tomášek se opařill krupičnou kaší na hrudníčku a trochu na krku. Druhý den jsme šli na chirurgii. Šlo o opařeninu 2. stupně s několika puchýři, ale neměly by zůstat následky. http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-ek-se-oparil-ka-i
Úterý 6. prosince 2011 - Tomášek vypadl z kočárku hlavičkou na beton. V noci 5x zvracel, ráno se občas zamotal a spadnul na zadek. Nevěděla jsem, zda je to následek pádu anebo střevní viróza. Následovala hospitalizace v nemocnici na dětské JIPce, provedeno CT a neurologické vyšetření - naštěstí bez vážnějšího nálezu. Podávány infúze s minerály na doplnění tekutin. Po 2 dnech přemístění na pokoj na oddělení. Tomášek přestal pít, proto dostával od pátku do pondělí znovu infúze. V pondělí 12. 12. nás pak konečně pustili domů s diagnózou kontuze hlavy (podkožní hematom o velikosti 4x3 cm), povrchní poranění jiných částí hlavy, enteroviróza a snížení objemu plazmy nebo tekutiny. Více zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskuv-pad-z-kocarku-zvraceni-pobyt-v-ne...
12. 12. - kontrola s Honzíkem na alergologii, provedeny odběry krve a spirometrie. Výsledky krve po novém roce - imunita stále hodně slabá, od února proto nasazena půlroční léčba léky na posílení imunity Bronchovaxom. V říjnu kontrola.
24. 12. 2011 - Honzík se opařil horkým mlékem, ale naštěstí to u něho nebylo tak vážné a tak jsme to zvládli doma.
http://www.mojetehotenstvi.cz/nas-stedry-vecer-kdy-jsme-malem-skoncili-n...
16. l. 2012 - Kontrola s Tomáškem na na očním. Doktorka navrhla chirurgické odstranění vlčího zrna na 4. 4. Naštěstí se operace nekonala, zrno se postupně vstřebalo samo.
http://www.mojetehotenstvi.cz/dnesni-kontrola-s-tomaskem-na-ocnim
20. 1. kontrola s Tomáškem na dětské neurologii - zakoukávání přestalo, ale i nadále ho máme sledovat. Má ještě plochou nohu, máme dávat kvalitní boty (což děláme). Chudší rozvoj řeči. Kontrola za půl roku.
http://www.mojetehotenstvi.cz/kontrola-na-neurologii-s-tomaskem-ve-20-me...
2. února 2012 - osypávání neštovicemi u Honzíka - naštěstí lehčí průběh, celkem asi 40 pupínků, bez teplot.
V neděli 19. 2. - 17 dnů po Honzíkovi se osypal Tomášek. Horší průběh - vysoká horečka 4 dny, naměřeno až 40,6 st.
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskovy-nestovice
15. 3. - Akutní laryngitida u Tomáška - ve čtvrtek večer náhle dusivý kašel, nemohl se nadechnout a téměř se dusil. Naštěstí to netrvalo dlouho.Když pak Tomášek po delší době usnul, tak to v něm hrozně chrčelo. Druhý den návštěva doktorky, diagnóza akutní laryngitida. Léčeno bez ATB.
10. dubna - ošklivý pád Tomáška z otočné židle na kolečkách - veliká modřina přes půl obličeje od tváře po čelo. Naštěstí se Tomášek choval normálně, nezvracel nemotal se. Bohudík nenastaly žádné komplikace.

Nové dovednosti:
Během 2. roku dělal Tomášek taky velké pokroky.
Ve 12,5 měsících se Tomášek naučil dělat pápá ručičkama
Ve 12 a 3/4 měsících 30. 5. začal Tomášek obcházet nábytek
Ve 13 a 1/4 měsících - Tomášek vydržel stát chviličku sám v prostoru bez držení
Ve 13 a 3/4 měsících 2. 7.- Tomášek dokázal stát sám v prostoru bez držení už delší dobu
Ve 14 měsících 11. 7. udělal Tomášek své PRVNÍ samostatné krůčky Smiling
Ve 14,5 měsíců - Tomášek už dokázal přejít celou místnost, dokázal si ze stoje dřepnout a zase se postavit, aniž by se něčeho držel a uměl po nás napodobovat foukání pusinkou
Ve 14,5 měsících - Tomášek poprvé vylezl na bednu s hračkami a postavil se na ní - od té doby začalo jeho kaskadérské období Koulení očima
V 15 měsících 10. 8. si Tomášek vykračoval už suverénně jak doma, tak i venku v botičkách.
V 15 a 1/4 měsících 19. 8. Tomášek poprvé vylezl sám na postel - slézat ještě neuměl, to se vrhal hned hlavou dolů
V 16 a 3/4 měsících 1. 9. se naučil konečně slézat z postele nožičkama napřed
V 16 měsících - začal si trošku "povídat" a používat určité slabiky v různých situacích
V 17 a 1/4 měsících 20. 10. se naučil vylézat na vše, co má po ruce - na židle, odpadkové koše, WC, lezl na stůl a stoupal
V 18 měsících: Tomášek krásně všemu rozuměl, i když toho moc nenapovídal. A začal se snažit lézt do schodů.
V 19,5 měsících se Tomášek naučil lézt do schodů, na požádání ukázal kde má hlavičku, uši, pusinku, bříško, nožičky, pindíka Smiling
Od 2. ledna v 19 a 3/4 měsících si už občas sednul na nočník a občas se do něho vyčural
Ve 21,5 měsících se začal pokoušet chodit do schodů v domě, které jsou dost příkré a vysoké
Ve 22 měsících používal nová slůvka - bo (bota) a ato (auto), sám si sednul na nočník a vyčural se.
Od 23 měsíců si Tomášek sám sedá na nočník a průběžně do něho učurává Smiling
Ve 24 měsících říká stále to samé - máma, táta, bába, děda, ham, dej, vak (vlak) a tata (tam). Vystačí si pak s ukazováním a zvuky, kterými dává najevo, že něco chce, nebo že se mu něco nelíbí. Slovní zásoba tedy stále nic moc.
Ve 24 měsících umí Tomášek couvat pozpátku.

Zoubky:
Ve 2 letech má Tomášek 16 zoubků. V 1 roce měl jenom 4 zoubky, takže teď jich má už plnou pusinku. Ještě 4 zoubky a bude konec bezesným nocím Smiling.

A co Honzík?
Honzík oslavil 2. května už 4 roky. Váží teď 16 kg a měří 101 cm.
Během posledního roku se trošku zklidnil ve vztekání, i když umí dělat pořádné scény i teď. Ale už je s ním občas i docela rozumná řeč. Je to velký mudrlant, pořád dumá nad nejrůznějšími věcmi a vyptává se - "co je to?" a hlavně: "proč?"
V září 2011 začal chodit do školky, ale od alergologa měl povolenou docházku jenom 5 dnů v měsíci kvůli jeho problémům s imunitou a astmatem. Zvykání na školku probíhalo dost dlouho, protože byl během podzimu Honzík každou chvíli nastydlý a tak tam nechodil moc často. Po novém roce se to ale naštěstí zlomilo a už jsme s ním nemuseli ráno bojovat, aby se obléknul a šel se mnou do školky. Ve školce se postupně taky přestal vztekat a brečet a zvyknul si. Teď v posledních pár týdnech ho tam dáváme už 2x týdně (samozřejmě podle jeho zdraví) a je to čím dál lepší. Učitelky si ho chválí, že udělal veliké pokroky a začíná se hezky zapojovat v kolektivu Smiling. Tak kéž by to tak bylo i nadále.
S Tomáškem si už umí hezky hrát, ale taky se už oba umí i poprat. Honzík se dost nerad dělí o hračky, nechce je půjčovat a tak u nás probíhají mezi ním a Tomáškem často všelijaké tahanice, při kterých se bráškové i kousají. Ale to je asi všude stejné. Tomášek se už začíná bránit, nenechá si vše líbit a tak je u nás občas pěkně veselo Smiling.
Tak doufám, že i to zdravíčko obou kluků se postupně zlepší a nebude už je to tak trápit.
To je snad jako ohlédnutí za uplynulým rokem vše. Pokusím se přiložit ještě fotky z 24. měsíce a výběr za uplynulý rok.
Zvlášť přiložím odkaz na fotky z oslavy narozenin 6. 5.
http://www.mojetehotenstvi.cz/oslava-narozenin-honzika-tomaska-65-2012
Ještě sem vložím dva odkazy na prezentace fotek z uplynulého roku:
12 - 18 měsíců: http://www.youtube.com/watch?v=dwfosq83Ik4
18 - 24 měsíců: http://www.youtube.com/watch?v=L-kmMVIKLoQ
Mějte se krásně, pa Pápá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jozef Novak Jozef Novak | E-mail | 14. ledna 2017 v 1:36 | Reagovat

Super. Veľmi pekné. Želám všetko najlepšie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama